MOSKVA – Zapadne sankcije nisu slomile ekonomiju Rusije, ali naftna industrija suočava se sa problemima zbog sekundarnih sankcija, koje izazivaju zabrinutost među globalnim bankama, od kojih neke odustaju od poslovanja sa Rusijom.
Guvernerka Banke Rusije Elvira Nabiulina saopštila je da oštrije sankcije Zapada štete prihodima Moskve od izvoza nafte.
„Sankcije definitivno stvaraju poteškoće u vršenju prekograničnih plaćanja“, rekla je ona, prenela je agencija TASS.
Guvernerka je dodala da ruske banke i kompanije pronalaze nove načine za izmirivanje prekograničnih plaćanja, kao i da su „veoma fleksibilne u promjeni ovih metoda kada se poteškoće povećaju“. Kada je riječ o prihodima od nafte, Nabiulina je rekla da se zbog rasta cijena nafte izvoz oporavio poslije pada na početku godine.
Ruska ekonomija ostala je otporna dvije godine nakon početka rata u Ukrajini pod najoštrijim trgovinskim sankcijama Zapada. Moskvi je to uspjelo dobrim dijelom zahvaljujući okretanjem izvoza na alternativno tržište, prije svega u Indiju i Kinu.
U međuvremenu, neki kineski bankarski giganti već su obustavili plaćanja sankcionisanih ruskih finansijskih institucija. Glavna kineska banka za ruske uvoznike zaustavila je sve obračune sa ruskom federacijom. Banka Zhejiang Chouzhou Commercial Bank obavijestila je o tome u februaru svoje klijente, kako su prenijeli ruski mediji.
Iako pomenuta banka nije od značaja kada je u pitanju ruski izvoz nafte, i druge globalne banke koje Rusija koristi da zaobiđe sankcije, nerado posluju sa njom iz straha od odmazde Zapada. Indijskim klijentima takođe je sada teže.
Agencija Reuters izvestila je prošle nedjelje, pozivajući se na neimenovane izvore, da je najveća indijska kompanija Reliance odbila da isporučuje rusku naftu tankerima u vlasništvu ruske državne brodarske kompanije Sovkomflot, koja je pod američkim sankcijama. Biznis.rs