PODGORICA, Ministar turizma i održivog razvoja Crne Gore Predrag Sekulić ubjeđen je da će ovogodišnja turistička sezona biti rekordna. Kaže da neće izostati ni gosti iz Srbije, koji tradicionalno dolaze na crnogorsko primorje, te da neki politički potezi vlasti u Crnoj Gori koji „ne prijaju ukusu“ građana Srbije, neće imati uticaja na turističku posjetu.
– Ono što bi moglo uticati na posjetu je ekonomski momenat, koji u Srbiji, kao ni kod nas, nije najbolji – kaže ministar Sekulić. – Sa naše strane, uradili smo sve što je bilo u našoj moći da goste dočekamo spremni, a što je veoma važno, nema povećanja cijena, koje su uglavnom na nivou prošle godine. Sezonu dočekujemo potpuno spremni infrastrukturno, kadrovski, organizaciono, sadržajno i bezbjednosno.
*Šta je sa planom od prije nekoliko godina da Crna Gora postane ekskluzivna turistička destinacija? I dalje od Ulcinja do Igala, sa izuzetkom Budve, gotovo da nema pristojnog, odnosno ekskluzivnog hotela?
– Tačno je da Crna Gora ima nedostatak visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta u velikim hotelima, nivoa 4 i 5 zvjezdica, međutim u prethodnih nekoliko godina bilježimo ekspanziju izgradnje i otvaranja malih hotela, kako u kontinentalnom tako i u primorskom dijelu Crne Gore, koji su posebno atraktivni za naša strateški važna tržišta EU. Svakako da to nije dovoljno, odnosno da aktuelnih 40.000 kreveta u hotelskom smještaju ne zadovoljava tražnju koja je iz godine u godinu veća.
*Hoće li se politička kriza U Budvi, nastala hapšenjem tamošnjih čelnih ljudi opštine, kao i nedostatak para odraziti na pripremu sezone u „kraljici turizma“?
– Mislim da je politička kriza u Budvi prevaziđena i da su u aktuelnim uslovima opština Budva, lokalna turistička organizacija i ukupna turistička privreda na teritoriji Budvanske rivijere potpuno spremni za još jednu uspješnu turističku sezonu.
*Gradilište na Zavali, zbog čega je i došlo do hapšenja budvanskih čelnika, i ovoga ljeta će biti ružna slika za turiste. Ima li na vidiku rješenja za to turističko naselje?
– Svakako da nedovršena gradilišta ne izgledaju lijepo za oko ni turista ni građana Crne Gore, ali gradilišta ima u svim turističkim destinacijama i ona se tokom trajanja turističke sezone konzerviraju. U krajnjem, turistička gradilišta govore i o razvoju jedne destinacije. Što se Zavale tiče, očekujem da će se uskoro naći adekvatno rješenje, zadovoljavajuće za sve strane.
*Šta je sa lokacijama Velika plaža, Valdanos, Buljarice, Mamula?
– Ekonomska kriza i njeni negativni efekti su ostavili traga na brojnim i mnogo razvijenijim zemljama i turističkim destinacijama od Crne Gore. Za lokacije Kumbora i Mamule se očekuje usvajanje prostorno-planske dokumentacije u veoma kratkom roku, nakon čega će biti raspisani tenderi. Što se tiče Valdanosa – u mandatu nove tenderske komisije za turizam priprema se nova dokumentacija. Čim se to finalizuje, tender će biti objavljen.
*Da li će konačno strategija za sjever zaživjeti u praksi?
– Razvoj sjevernog dijela Crne Gore je jedan od prioritetnih zadataka. U saradnji sa Italijanskim ministarstvom zaštite kopna, mora i životne sredine urađen je Master plan razvoja Kolašina i time, zasada, zaokružena priča što se tiče ove opštine. Ista procedura je u toku za Žabljak, koji je otvaranjem nove saobraćajnice Risan -Žabljak znatno bliži i pristupačniji, pa se očekuje da pođe primjerom Kolašina. Proglašenje Prokletija nacionalnim parkom će biti dodatni podsticaj za razvoj Plava, koji obiluje prirodnim bogatstvima.
Ekološka taksa
– Sredstva od eko naknade u cjelosti predstavljaju prihod budžeta Crne Gore i uplaćuju se na poseban podračun i koriste se za realizaciju projekata iz oblasti očuvanja i zaštite životne sredine – kaže ministar Sekulić. – Cijenim da je investicija u čistu i održivu Crnu Goru u interesu građana, ali i turista i, kako sada stvari stoje, ne razmišljamo o ukidanju eko takes. Novosti
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba