SARAJEVO, Glavni revizor BiH Milenko Šego protiv je Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji institucija BiH, kojim se, između ostalog, propisuje obavezna revizija učinka institucija BiH najmanje jednom u četiri godine.
“Prijedlog u vezi sa revizijom učinka ide protiv nezavisnosti revizorskih institucija”, istakao je Šego i dodao da su resursi Kancelarije za reviziju institucija BiH nedovoljni za obavljanje revizije učinka 20 ili više institucija svake godine.
Prema njegovim riječima, revizija učinka je po svojoj prirodi aktivnost koja se ne ponavlja, a predloženim zakonskim rješenjima predviđeno je ponavljanje.
“To je nezavisno istraživanje koje se ne ponavlja, za razliku od finansijske revizije koja je redovna”, istakao je Šego.
On smatra da nije u redu od institucija tražiti formalan odgovor da li je neka preporuka izvršena ili ne, jer realizacija preporuka predviđa uvid u to da li su ispravljene uočene slabosti, a ne da li su usvojene.
“Mnoge zemlje više ne daju preporuke već samo identifikuju uočene slabosti”, dodao je Šego.
Ističući da se predlagač zakona Ismeta Dervoz iz Saveza za bolju budućnost BiH nije konsultovala sa Kancelarijom za reviziju institucija BiH, Šego je rekao da bi pri kreiranju izmjena i dopuna Zakona o reviziji institucija BiH trebalo konsultovati Koordinacioni odbor revizorskih institucija BiH.
Prema njegovim riječima, nije upitno mijenjati zakon koji ima nadzor nad trošenjem 10 do 15 odsto javnih sredstava u BiH, a da ostali nivoi revizije budu izostavljeni.
Šego je istakao da je BiH lider u regionu kada je riječ o reviziji budžetskih institucija.
Predloženim zakonom predviđa se revizija učinka svih institucija BiH i to najmanje jednom u četiri godine. Predviđeno je i da revidirane institucije dostavljaju obrazloženje ukoliko ne postupe po revizorskim izvještajima, a u slučaju ponovljenih nalaza ili nedostavljanja odgovora propisuju se sankcije, uključujući smanjenje budžeta te institucije i smjenu njenih odgovornih. Srna