SARAJEVO, Propisivanje revizorskih standarda zakonom bi bila sahrana revizije kao profesije i očigledan pritisak na revizore u BiH. Poručio je ovo Milenko Šego, glavni državni revizor, nakon Prijedloga izmjena Zakona o reviziji poslovanja institucija BiH, koji će se danas naći pred Komisijom za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
“Način rada revizora zasnovan je na INTOSAI standardima. BiH je prihvatila ove međunarodne standarde, koji su objavljeni u ‘Službenom listu’ još 2001. godine. Sada je u proceduri izmjena Zakona o reviziji, koji treba da propiše na koji način će biti davano reviziono mišljenje, a to je očevidan pritisak na rad revizora”, rekao je Šego.
Poslanik Momčilo Novaković i delegat Slobodan Šaraba uputili su u parlamentarnu proceduru izmjene Zakona o reviziji, koji bi trebalo da propiše mjere za odgovorne rukovodioce institucija BiH u kojima su revizorski izvještaji loše ocijenjeni.
Novaković je ranije naglasio da oni žele da odgovorne osobe budu kažnjene, odnosno da im se onemogući rad ukoliko se utvrdi da se rasipnički odnose prema budžetskim sredstvima.
Zbog činjenice da se na čelu institucija nalaze državni službenici i imenovani funkcioneri, Novaković i Šaraba predložili su i izmjene zakona o državnoj službi, te Savjetu ministara BiH.
“Postoje mehanizmi i sada da parlament kazni neodgovorne službenike. Revizori utvrde propuste i objave izvješća, a parlament je taj koji sve to nadgleda i ima mehanizme da od nadležnih institucija traži istrage i poduzimanje konkretnih mjera. Na koncu, nadležnom tužiteljstvu su dostupna naša revizijska izvješća, a i svi drugi nalazi revizije. Ne može se zakonom propisivati kakvo će mišljenje dati revizor jer on mora imati slobodu. To je kao da ministar pravde komentira presude suda”, kazao je Šego.
Nije samo prijedlog izmjena i dopuna tri zakona razlog za sumnju u kontrolu revizora, nego i najnovije rasprave u obje parlamentarne komisije za budžet i finansije.
Dušanka Majkić, predsjedavajuća ove komisije u Domu naroda, upozorila je da revizori treba da povedu računa o tome kako je moguće da institucija s malim prekršajem dobije mišljenje s rezervom kao i institucija koja je imala milionske propuste u poslovanju.
“Ne može niko reći revizoru kako će davati mišljenja. Revizor ima pravo na slobodnu procjenu. Takvo što bio bi pritisak ne reviziju. Ne može se to tako mjeriti. Ako se utvrdi da je dato 1.000 KM za nabavku novogodišnjih paketića revizor će dati primjedbu kao i kada je izvršena javna nabava mimo procedura u mnogo većem iznosu”, rekao je Šego.
Na današnjoj sjednici Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma biće razmatran zbirni revizorski izvještaj o poslovanju bh. institucija, te Novakovićev prijedlog izmjena Zakona o reviziji, kao i zaključci kojima bi se trebali predložiti smanjenje budžeta institucijama koje nisu ispoštovale preporuke revizora. Nezavisne novine