SARAJEVO, Glavni revizor Kancelarije za reviziju institucija BiH Milenko Šego izjavio je danas da je postignut pozitivan pomak u poboljšanju finansijske discipline u institucijama BiH, ali da se ne može biti zadovoljno nivoom realizacije revizorskih preporuka, kao i zaključaka Parlamentarne skupštine i odluka Ustavnog suda.
“Procenat implemenacije preporuka revizije iznosi oko 60 do 65 odsto”, rekao je Šego u Sarajevu, obraćajući se poslanicima Predstavničkog doma parlamenta u okviru objedinjene rasprave o izvještajima revizije o finansijskom poslovanju 72 institucije BiH u 2013. godini.
Kako bi se poboljšalo provođenje preporuka revizije, zaključaka parlamenta BiH i Ustavnog suda BiH Šego je ocijenio da bi javna odgovornost za trošenje budžetskih sredstava morala biti na višem nivou.
Glavni revizor BiH ponovio je ranija upozorenja Kancelarije za reviziju institucija BiH o nedovoljno razvijenom sistemu internih kontrola u institucijama BiH.
“Postoje određeni pomaci i to je opisano u pojedinačnim izvještajima. Sistem internih kontrola može se poboljšati jačanjem javne odgovornosti za utrošeni novac i preporuka revizije, te izvještavanjem o planiranim i ostvarenim učincima, a ne samo o ostvarenim planiranim sredstvima”, dodao je Šego.
Navodeći da je u 2014. godini usvojen novi zakon o javnim nabavkama čija će primjena početi u 2015. godini, Šego je nadležnim institucijama BiH preporučio da preduzmu sve neophodne aktivnosti za implentaciju tog zakona i unapređenje sistema javnih nabavki.
“Cjelokupan proces upravljanja velikim kapitalnim ulaganjima nije zadovoljavajući”, istakao je Šego, precizirajući da je prisutan dugogodišnji problem niske realizacije kapitalnih ulaganja.
Prema njegovim riječima, proces zapošljavanja u institucijama BiH nije do kraja transparentan, posebno na privremenim i povremenim poslovima.
“Nemamo jedinstvenih pravila i procedura za rad po ugovoru, zbog čega treba sistemski pristupiti ovom problemu”, zaključio je Šego.
On je dodao da ni pitanje takozvanog tehničkog mandata nije u potpunosti uređeno, što može imati negativne posljedice i zbog čega ga treba urediti.
“Revizija u svojim izvještajima ističe i nove zahtjeve, a za ovu godinu to je upravljanje ljudskim resursima”, rekao je Šego i najavio da će Kancelarija za reviziju i u narednim izvještajima insistirati na ovom segmentu.
Šego je kao problem naveo i to da na nivou institucija BiH, za razliku od entiteta, nisu usvojeni međunarodni računovodstveni standardi te da institucije BiH najčešće nemaju jasnu viziju svog razvoja, odnosno da se ne bave pitanjem strateškog planiranja.
Kancelarija za reviziju institucija BiH za 2013. godinu dala je 65 pozitivnih i sedam izvještaja sa mišljenjem sa rezervom. Prvi put nijedna institucija BiH nije dobila negativno revizorsko mišljenje. Srna