PRAG, Martin Roman, šef ČEZ-a, najveće češke i uopšte srednjoevropske firme, iskoristio je takozvano opciono pravo za kupovinu akcija i tako zaradio 677 miliona kruna, ili oko 26 miliona evra. Posredi je verovatno najveća legalna nagrada koju je dobio neki menadžer u bivšim postkomunističkim zemljama srednje i istočne Evrope.
Dvadesetak vodećih menadžera firme, s Romanom na čelu, imaju pravo da kasnije kupe određeni broj akcija kompanije po ceni koja je važila u trenutku kada su stupali na dužnost. To je jedan od vidova, inače, veoma efektivne stimulacije menadžera da bolje rade, što se najobjektivnije, sa stanovišta vlasnika, može izmeriti kretanjem kurseva.
S obzirom na ogroman rast vrednosti akcija ČEZ-a, koji je u međuvremenu zabeležen i koji je čak oko osam puta viši nego pre četiri godine, jasno je zašto su te nagrade menadžerima tako visoke. Roman je, inače, na čelu firme već četiri godine i smatra se najzaslužnijim za uspon ovog preduzeća koje je iskoristilo svoju šansu s povećanjem cena struje u Evropi. Nedavno je ponovo izabran na još četiri godine.
Trinaest menadžera je iskoristilo opciono pravo na 0,23 procenta ukupnih akcija i na tome zaradilo 1,141 milijardu kruna, ili oko oko 44 miliona evra. Ostali još imaju vremena… Oni koji su to učinili sada, a ne pre deset ili više dana, imaju više nego dobar razlog za to. Od Nove godine porez je smanjen sa 32 na 15 odsto, na čemu je Roman, na primer, uštedeo nekoliko miliona evra. Od ove nagrade on je izdvojio 100 miliona kruna, nešto manje od četiri miliona evra, za finansiranje rekonstrukcije jedne elitne privatne gimnazije na čijem je čelu sin predsednika Klausa Vaclava, Klaus mlađi.
Ove nagrade su dosta uzbudile češku javnost, pogotovo zbog toga što se radi o firmi u kojoj većinski dvotrećinski udeo ima država. Mnogi kažu da se Roman i kompanija bezočno bogate na račun naroda koji plaća sve skuplju struju. To, međutim, nije tačno – nagrada nije vezana za cenu struje, već za vrednost akcija na berzi, a struja, inače, poskupljuje na tržištu nezavisno od volje tih menadžera. Ili, kako neko od zavidljivaca reče – ČEZ je tako dobra firma da je njome mogao da upravlja i Miki Maus.
ČEZ jeste dobra firma, ali ima i drugih dobrih firmi u istoj grani, pa nisu tako uspešne. A ti šefovi ČEZ-a su preturili preko glave u poslednjih četiri-pet godina nekoliko premijera i još više ministara, ubeđivali se s njima oko ispravnosti strategije. Jaroslav Mil, prethodnik Romana, smatran „ocem” ČEZ-a, bio je smenjen upravo zato što nije slušao političare, već je sledio interes firme. Sadašnji menadžment ČEZ-a ubedio je vladu da 2002. godine ne proda kompaniju za mnogo manju sumu od njene sadašnje vrednosti.
Uspešnom ekspanzijom i akvizicijama firme u inostranstvu, menadžeri su dokazali da je odluka da se ČEZ ne proda bila ispravna, jer je vrednost akcija firme višestruko uvećana. Lane je profit ČEZ-a iznosio više od 1,6 milijardi evra, od čega će na ime dividende država dobiti lavovski deo. izvor: Politika