POZNANJ, Države svijeta moraju da izbjegavaju primjenu “jefinih i prljavih” energetskih rješenja za podršku posustaloj privredi, zato što bi ona mogla da ugroze uspjeh borbe protiv globalnog zagrijavanja, izjavio je direktor sekretarijata Ujedinjenih nacija za klimatske promene Ivo de Bur.
On je upozorio da svijetu prijeti druga finansijska kriza ako vlade budu odgovorile na usporenje privrednog rasta izgradnjom elektrana na ugalj, čiji je rad jeftiniji ali i zagađuje životnu sredinu, zato što će one možda morati da budu zatvorene kad počnu da se osećaju posljedice globalnog zagrevanja, prenosi Rojters.
“Najviše me zabrinjava mogućnost da će finansijska kriza dovesti do novog talasa loših investicionih odluka. Nadam se da druga ekonomska kriza neće imati korene u lošim energetskim kreditima,” rekao je de Bur na konferenciji za štampu, uoči početka pregovora o novom klimatskom sporazumu, koji se održavaju od 1. do 12. decembra u poljskom gradu Poznanju.
Kratkovida ulaganja bi mogla da rezultuju potrebom da za deset ili 20 godina počnu da se grade nove solarne ili eolske elektrane, koje ne emituju velike količine ugljen-dioksida, rekao je prvi čovek UN-a za klimu.
Pregovori u Poznanju predstavljaju tačku na pola puta u dvogodišnjim pregovorima oko novog klimatskog sporazuma, koji bi trebalo da stupi na snagu nakon isteka Protokola iz Kjota 2012. U planu je da pregovori budu okončani krajem sljedeće godine.
De Bur je izjavio da je usporenje privrednog rasta prilika da se “redizajnira” svjetska privreda.
“Sad treba da se usredsredimo na prilike za razvoj ekološki prijateljskog energetskog sektora, koji može da izvede svjetsku privredu na stabilan i održiv put”, naveo je on.
Biće nevjerovatan izazov da se postigne dogovor u roku od samo godinu dana, odnosno do samita sljedeće godine u Kopenhagenu, a pregovarači moraju dodatno da pregledaju prijedloge da bi vidjeli šta je ostvarivo, istakao je de Bur.