BON, Državno tužilaštvo u Bonu započelo je istražni postupak protiv šefa Njemačkog Telekoma Renea Obermana i još sedam osoba zbog mogućeg učešća u korpucionaškim aktivnostima u Makedoniji i Crnoj Gori.
Kako je sinoć saopštila uprava Telekoma, istražnim postupkom obuhvaćeno je i više osoba koje nisu zaposlene u ovoj kompaniji.
Postupak se vodi na osnovu zahtjeva američkih pravosudnih vlasti, a u vezi sa sumnjom da je Oberman umješan u korupciju u Makedoniji i Crnoj Gori.
Prema navodima koncerna, Oberman se sumnjiči da je “prilikom susreta sa predsjednikom Makedonskog Telekoma (MakTel) 2005. godine saglasnost za isplatu dividendi MakTela uslovio time da se odustane od planiranog otvaranja makedonskog Telekom-tržišta za konkurentske firme”.
Njemačkom Telekomu, kako je saopštila firma, nije poznat sadržaj zahtjeva američkih pravosudnih vlasti.
Prema daljim navodima Telekoma, koje prenose njemački mediji, Oberman je kao pogrešno odbacio sve što mu se krivično prebacuje.
“Telekom ne toleriše korupciju ni u jednoj oblasti rada koncerna i u punoj meri je podržavao istragu američkih vasti koja traje već četiri godine”, saopštila je kompanija u Bonu.
Oberman je krajem prošle godine kao svedok učestvovao u američkom postupku, a ni u jednom trenutku se tokom američke istrage nisu pojavile optužbe na njegov račun.
Tužilaštvo u Bonu sinoć nije saopštilo pojedinosti u vezi sa procedurom, ali su mediji izvjestili da je još krajem avgusta došlo do pretresa u centrali Telekoma, kao i u Obermanovoj kući, te da je tom prilikom zaplenjen opsežan materijal.
Prema pisanju ekonomskog nedeljnika Wirtsćaftswoće, povod za pretres su poslovi Mađarskog Telekoma, kao i nekih drugih telekomunikacionih preduzeća u istočnoj i jugoistočnoj Evropi koja pripadaju Njemačkom telekomu, a koja su na podmićivanje davala milionske sume.
Revozorska firma Pricewaterhouse-Coopers je u Mađarskom Telekomu 2005. godine, kako pišu njemački mediji, ustanovila “sumnjive isplate” i 2006. jednu američku advokatsku kancelariju ovlastila da nastavi provjeru.
Pošto je Mađarski Telekom notiran i na američkoj berzi, u istragu se uključio američku kancelariju za nadzor berzanskog poslovanja SEC i američko ministarstvo pravosuđa.
Prema informacijama dnevnika Sueddeutsće Zeitung istraga se koncentrisala prije svega na problematične savjetničke ugovore koje su sklapale telekomunikacione firme u Makedioniji i Crnoj Gori koje pripadaju Mađarskom Telekomu.
Pri tome je novac, kako se navodi “jednocifrena milionska suma”, isplaćivan po svemu sudeći i vladinim službenicima. Beta