BEOGRAD, Na Beogradskoj berzi proteklu sedmicu obilježio je svakodnevni rast indeksa najlikvidnijih hartija Belex15 koji je završio u plusu nešto većem od osam odsto.
Rastu indeksa najviše su doprinjele banke, i to Agrobanka i Komercijalna banka, obe sa rastom cijene od oko deset odsto na sedmičnom nivou, istakla je broker KBC Sekjuritisa (Securities) Tatjana Lončar.
“Takođe, stiče se utisak da su strani investitori bili za nijansu aktivniji, pogotovo na strani kupovine. Tako je u utorak (11. avgusta) učešće stranih ulagača koji su ispostavili dugo priželjkivane plave naloge dostiglo 65 odsto”, navela je Lončar.
U sedmici između 10. i 14. avgusta vladalo je i dalje veliko interesovanje za akcije Agrobanke koje je “lansiralo” tu hartiju na najviši nivo u proteklih devet mjeseci.
Akcije Metalaca iz Gornjeg Milanovca takođe su bile među traženijim na Berzi, kazala je Lončar. Tim akcijama se posljednjeg radnog dana prethodne sedmice trgovalo na nivou iznad 2.000 dinara, što je najviša postignuta cijena od početka godine.
Veliku pažnju, dodala je broker KBC Sekjuritisa, privukle su i akcije Sojaproteina. Ta “blu čip” (blue ćip) kompanija izvjestila je o dobrim poslovnim rezultatima u prvom polugođu.
Lončar je rekla i da Sojaprotein, uprkos stabilizaciji domaće valute i smanjenju dužničke pozicije, i dalje ima visoke gubitke po osnovu kursnih razlika u toku prvog polugodišta koje su oborile iznos neto profita na 162,5 miliona dinara. Poređenja radu, u prvom polugođu 2008. godine Sojaprotein je imao neto profit od 553 miliona dinara.
Lončar smatra da bi negativan uticaj kursnih razlika mogao da se izbjegne u drugoj polovini godine, ukoliko kurs do kraja godine ostane stabilan a kompanija uspije da smanji dug.
Akcijama Sojaproteina se posljednjeg radnog dana prošle sedmice trgovalo po maksimalnoj cijeni od 980 dinara, što je najviši nivo od početka godine.
Lončar kaže da se i pored rastućeg optimizma u protekloj sedmici čini da srpsko tržište kapitala “nastavlja da boluje od već poznatih bolesti” – obimi su i dalje relativno skromni i nedovoljni za podmirivanje apetita 80 članova Beogradske berze.
“Ipak, jedan scenario je prisutan već sedmicama – odsustvo prodavaca ozbiljnijih ‘paketa’. To bi moglo da ukazuje na činjenicu da su se ozbiljniji investitori ipak odlučili da srpsko tržište zadrže u svom portfelju ili da čak povećaju pozicije”, rekla je Lončar. Beta