NOVI SAD, Vojvođanske šećerane, od kojih neke ne rade, a neke posluju na rubu isplativosti nadaju se da bi za zatvarnje svojih pogona mogle dobiti pozamašne pare po uzoru na šećerane koje su postale “višak” u državama-članicama EU
List navodi da je Unija, prema reformi ovog sektora, obezbijedila novac za zatvaranje suvišnih šećerana i to 700 evra po toni šećera koji je u njima proizveden.
Šećerana koja je, naprimjer, proizvodila 50 000 tona šećera godišnje od EU dobija ukupno 35 miliona evra za zatvaranje.
U vojvođanskim šećeranama nadaju se da bi i oni mogli da dobiju pare EU namijenjene zatvaranju pogona.
“Reforma šećerne politike koju među državama-članicama provodi EU, ograničena je i doneta na tri godine, a rok neumitno ističe. Ipak, postoje realne šanse da EU donese programe reforme šećernog sektora i za države koje će tek sledećih godina postati članovi Unije”, rekao je za “Dnevnik” direktor šećerane u Senti Ljubiša Radenković.
EU je šećeranama, čije zatvaranje plaća, postavila i određene uslove tako da gazde ovih fabrika neće dobiti pare direktno u ruke, nego će morati da ulože milione evra u neki drugi biznis ili drugačiju proizvodnju.
Novac za zatvaranje šećerana EU daje sukcesivno u periodu od nekoliko godina.
Od 11 vojvođanskih šećerana, one u Zrenjaninu i Kovinu uopšte ne rade, dok je izuzetno teška situacija u šećeranama u Sremskoj Mitrovici i Novoj Crnji.
Šećerane u Baču, Pećincima, Kovačici, Vrbasu, Žablju, Crvenki i Senti još rade.