BEOGRAD, Šećer se u petak u manjim prodavnicama u Beogradu prodavao čak za 123 dinara. U Nišu šećera ima u svim trgovinama, ali po cijenama od od 110 do 120 dinara za kilogram. Toliko za kilogram ove, strateške robe, plaćaju i Valjevci. I u Užicu ga ima, ali mu je cijena, za petnaestak dana, skočila sa 86 na 115 dinara. U subotičkim megamarketima se šećer može naći po, trenutno nevjerovanoj, cijeni od 89 dinara, dok je u manjim prodavnicama već 110. Šećera ima u svim vranjskim prodavnicama i svuda mu je i cijena ista – 120 dinara za kilogram, bez obzira na to koji je proizvođač.
Nestabilnost u snabdijevanju šećera nije, sudeći po sporosti institucija, posebno zabrinula Vladu Srbije. Dugo najavljivani dogovor između Ministarstva trgovine i proizvođača šećera ovih dana se, kako saznajemo, dogodio, ali to, ipak, nije potvrđeno od Vlade. Praktično, problem snabdijevanja i sve viših i viših cijena bijelog kristala ostaće i u narednom periodu naša svakodnevica.
– Očekuje se da taj prijedlog bude usvojen na narednoj ili nekoj od sljedećih sjednica Vlade – kažu u Ministarstvu trgovine.
Više od dvije nedjelje nestašica je slatkog kristala, a pored mogućnosti da se u narednom periodu interveniše iz Robnih rezervi, niko ne precizira kada će šećera biti u dovoljnim količinama u maloprodaji.
U „Maksiju“ su nam potvrdili da dobijaju manje količine nego što im je potrebno, a na smanjene isporuke žale se i ostali lanci.
– Količine šećera, koje dobijamo od dobavljača, smanjene su i nedovoljne za podmirivanje potreba naše maloprodajne mreže – kaže Vesna Žabić, pi-ar menadžer „Delta Maksija“. – Zasad je teško prognozirati kada će se situacija stabilizovati.
Apsurd je da smo ove godine proizveli rekordne količine šećera, bezmalo 500.000 tona i u takvoj situaciji Ministarstvo trgovine priprema paket mjera kojima bi trebalo da se stabilizuje tržište. Planirano je da se iz Republičkih robnih rezervi „ispusti“ po nekoliko hiljada tona šećera mjesečno, što bi stabilizovalo ponudu i cijene ne tržištu. Isti scenario kao i sa jestivim uljem prošle jeseni.
I mada se čuje da objektivnih razloga za nestašicu šećera na tržištu nema, to je slaba utjeha za kupce, koji ne mogu da pazare jednu od osnovnih namirnica kada im zatreba.
Skok na berzi
U šećeranama tvrde da uprkos tome što su proizveli dovoljne količine, potrošači mogu da očekuju nove cijene, jer šećer i na svjetskim berzama iz nedjelje u nedjelju poskupljuje. Tona šećera je tako premašila 820 evra. Na domaćem tržištu proizvodnju opterećuje to što su ukinute stimulacije za proizvodnju šećerne repe, a najavljuju se i nove cijene energenata i drugih inputa. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
JA MISLIM DA CE INFLACIJA BITI OKO PEDESET PROCENATA TO STO NASI POLITICARI GOVORE VETAR NOSI ZIVI BILI PA VIDELI….