“Izmiruju se sve obaveze, tačno, ali se više ne znaju godine iz kojih se obaveze izmiruju. Da li je to 2014, 2015. ili 2016. godina”, saopšteno je iz SDS-a.
U saopštenju se navodi da prihodi i prilivi nikada nisu bili isto, te da sama potreba za sredstvima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) jasno govori da nema dovoljno prihoda u budžetu.
“Premijerki je sve to isto. Kao što je spremna da odobri nenamjensku potrošnju, tako su i zajmovi i krediti za nju prihodi”, tvrde u SDS-u.
U saopštenju se napominje da finansijsku stabilnost predstavlja usklađenost prihoda i rashoda unutar jedne godine, te da u Republici Srpskoj, nažalost, neusklađenost postoji u višegodišnjem periodu.
“Upravo zato ne može se ni diskutovati o fiskalnoj stabilnosti, u kojoj na sve strane budžet i fondovi duguju iznose, koji se mjere već milijardom”, tvrde u SDS-u.
U SDS-u smatraju da se penzionerska populacija obmanjuje konstatacijom da su penzije porasle 11,3 odstoi navode da je od 2009. njihov rast jedva više od devet odsto, a i to, kako kažu, na silu i pod pritiskom činjenice da penzioneri u Srpskoj imaju ubjedljivo najmanje penzije u odnosu na prosječne plate i cjelokupnu regiju.
“Pri tome se obećava rast od pet odsto, a preskače se potreba da se snažnije reformiše sistem PIO, koji je prenosom na trezor, odnosno budžet, evidentno stavljen u položaj firme u stečaju”, mišljenja su u SDS-u.
Kada je riječ o kreditnoj sposobnosti Republike Srpske, u SDS-u ističu da svaki servis javnog duga iznad 23 odsto budžeta i to onog koji ne sabira i penzioni fond predstavlja “omču oko vrata za dužnika”. Srna