BANJALUKA – Jedini račun Srpske demokratske stranke preko kojeg je ova partija funkcionisala zbog sankcija je danas ugašen, čime je njeno finansiranje dovedeno pod znak pitanja, a 35 zaposlenih ostaje bez svojih zakonito zarađenih plata.
Ovo je za portal CAPITAL potvrdio predsjednik SDS-a Milan Milićević koji kaže da su uložili žalbe kako banci, tako i Ombudsmanu BiH i Agenciji za bankarstvo RS, na rješenja i odluke banke, te se nada da će uskoro moći legalno ponovo otvoriti račun.
“Oko 35 radnika u SDS radi u našim opštinskim odborima, od tehničkih sekretara do dijela ljudi koji rade u sekretarijatu u Banjaluci. U ovom momentu, formalno pravno oni ne mogu da prime platu bez računa firme, ali kao i bilo ko ko je ostao bez posla, imaju pravo da preko Zavoda za zapošljavanje ostvare svoja prava. To je zakon propisao. Međutim, stranka mora voditi računa o svojim ljudima i mi ćemo, do momenta otvaranja računa, omogućiti im da normalno žive“, rekao je Milićević i dodao da već imaju plan zbrinjavanja radnika, ali da ne želi otkrivati detalje prije sastanka rukovodilaca.
Na pitanje da li su postojeća sredstva ostala zarobljena u banci, Milićević kaže da nisu imali značajniji iznos, jer je novac koji je uplaćivan redovnim putem, od članarina, Narodne skupštine RS i iz Parlamenta BiH trošen na sve ono što stranka mora da plati, od zakupnina, komunalija, poreza, doprinosa, do dugova dobavljačima i tako dalje.
“Finansijski, partija će ubuduće veoma teško funkcionisati, jer su nam tokovi novca obustavljeni i ugrožena su nam prava da funkcionišemo kao stranka. Ipak, mi ćemo nastaviti da funkcionišemo kao i do sada u smislu partije. Račune ćemo sami plaćati“, rekao je Milićević.
Razlog gašenja računa SDS-u su sankcije Sjedinjenih američkih država.
Naime, SDS je jedina politička partija koja se nalazi na crnoj listi Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC).
Ova stranka je više od dvije decenije pod sankcijama i imala je račun u samo jednoj banci u Srpskoj.
Zbog prijetnji da će se i same naći na udaru, banke u BiH su posljednjih dana počele da gase račune fizičkim i pravnim licima koja se nalaze na crnoj listi SAD-a.
CAPITAL: A. Pisarević
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nema nijedan razlog da se politicke stranke finansiraju iz poreza.
Kod nas je postalo normalno da su one maltene preduzeca. Koga briga za zaposlenima u ovoj ili onoj stranci?
Ko hoce da finansira neka finansira privatno pa neka zaposle i 35000 radnika.
I kako je uopste bilo moguce da su osobe sa crnih lista kao npr. Duduk i SDS bile godinama na tim listama pa nije bilo problema sa njihovim bankarskim transakcijama?
Sta je sve vrijeme radila Agencija za bankarstvo i Centralna banka?
Pa ispada da je najbolje da to sve treba rastjerati i direktno primati naloge ili od stranaca ili od politicara ili neka kombinacija.
Ukratko, nisu se bavili time – Agencija nije potezala pitanje kako neko sa sankcijske liste ima račun i da li time banka krši obaveze međudržavnog sporazuma, Vlast u protekle dvije decenije je bila druga partija pa ih nije interesovalo, a SDS se nije bavio time jer su našli jednu banku kao sigurno utočište. S kad se zakon sprovodi, slagali se mi ili sa njim, onda se svi pitaju šta se dešavalo prethodne dvije decenije.
To je rezultat našeg bahatog pristupa, ne mogu oni nama ništa, a mi sami potpisali da preuzimamo te obaveze iz međudržavnog sporazuma i potpuno svjesni mogućih posljedica.
Ukratko, usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca u februaru ove godine je to omogućilo. Dakle, redoslijed je bio ovakav: 1) Zakon, 2) Otvaranje pregovora, 3) Sankcije.
Sto bi Republika Srpska sprovodila OFAC sankcije druge drzave? Informisite se pa onda ovde pisite. Ovo sto je sada je cista represija i ucjena od strane Amerike prema bankarskom sektoru.