BANJALUKA, Prvi zamjenik generalnog direktora “Optima grupe” Slavko Šćepanović potvrdio je danas da su rafinerijske cijene goriva u Republici Srpskoj povećane, usljed njihovog povećanja na svjetskom tržištu, ali nije mogao potvrditi da li će odmah poskupjeti gorivo i u maloprodaji.
On je dodao da su rafinerijske cijene benzina veće za 3,5 feninga, a dizela i evro dizela za 4, 4 feninga po litru.
Šćepanović je rekao da su cijene na svjetskom tržištu porasle za 53 dolara po toni za benzine i za 62 dolara po toni za dizel goriva.
On je dodao da su rafinerijske cijene povećane iz razloga što Rafinerija nafte Brod jednom sedmično mijenja cijene i usklađuje ih sa cijenama nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, što čine i sve rafinerije nafte u Evropi.
“Ova promjena cijena je samo vezana za kretanje cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu koje su u posljednjoj sedmici decembra 2009. godine i prvoj sedmici ove godine narasle u prosjeku za oko 100 dolara po toni”, naveo je Šćepanović.
On je dodao da je ovakva praksa rađena tokom čitave prošle godine, zaključujući da će eventualni pad cijena nafte na svjetskom tržištu odmah izazvati spuštanje rafinerijskih cijena nafte i naftnih derivata. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
cijena naftnih derivata je cijena sirove nafte, tzv. crude oil, i formira se klasicnim suceljavanjem ponude i traznje na , recimo, londonskoj berzi, ili nekoj drugoj produktnoj…
cijena nafte je dakle bila prije mjesec dana, 72 dolara, a danas je 82 dolara.
sta nas briga koliko je po toni, cisterni ili kanisteru porasla cijena, mjerna jedinica je barel a ne tona.
drugo…sta ima optima da odredjuje izlaznu cijenu naftnih derivata iz rafinerije. sam ovaj clanak je dovoljna potvrda poslovne politike novog vlasnika naftne industrije rs.
Tako je Lemi. Kakve oni veze imaju sa Londonskom berzom. Ko i mi sa lanjskim snijegom. Slavko je poturen da opravda (i možda poslije toga bude uhapšen) povećanje cijena nafte i naftinih derivata od strane “Optima Baćuška i Dodik Group”. Sada će vlast da ćuti i čeka pozitivne rezultate na punjenje buđeta po leđima građana. A narod, narod je birao i eto mu, neka uzaludno čeka sniženje, kao prošlogodišnji snijeg.