BEOGRAD, Sberbanka u Srbiji radi kao univerzalna banka, što znači da izbalansirano razvija poslovanje sa svim vrstama klijenata, a kao banka koja dolazi iz Rusije ponudiće srpskom tržištu i neke nove proizvode, izjavio je direktor grupe za usluge klijentima iz Rusije i ZND, Grigori Černenko.
“S jedne strane smo univerzalna, a s druge – ruska banka, i zbog toga imamo drugačiju ponudu: prva smo banka koja pruža mogućnost otvaranja računa u rubljama, što znači da sada u ruskoj valuti možete da imate i kredite, i depozite i plaćanje ka inostranstvu, platni promet, izvozne i uvozne poslove”, rekao je Černenko.
Prva iskustva, kaže on, pokazuju da postoji interesovanje za rusku rublju na srpskom tržištu. Ruska rublja je snažna, stabilna valuta, što je veoma bitno jer nema problema sa promjenama kursa u toku dana, nedjelje ili mjeseca, a to nije slučaj sa kursom dinara prema evru ili prema dolaru, istakao je Černenko.
“Zbog toga mi smatramo da će rublja biti interesantna u Srbiji, jer je kurs prema dinaru stabilan i nema oscilacija”, naveo je on.
Štednja u rubljama zanimljiva je za srpske državljane koji žive u Rusiji, kojih ima između 30.000 i 50.000, dodao je Tanjugov sagovornik.
“Oni tamo primaju platu u rubljama i, kako to obično biva, mijenjaju rublje u evro, zatim porodicama šalju evre u Srbiju, a onda ljudi ovdje te evre mijenjaju u dinare. To je dupla konverzija i dupli trošak za proviziju”, naveo je Černenko.
Umjesto toga, Sberbanka omogućava da iz Rusije rublje stignu u Srbiju, gdje se mijenjaju direktno u dinare. Poslovanje u rubljama zanimljivo je i za izvoznike i uvoznike, jer se smanjuju troškovi konverzije, a pošto je robna razmjena Rusije i Srbije jako velika, prednosti su očigledne, naglasio je Tanjugov sagovornik.
Sberbanka će, dodao je on, pratiti kakvo je interesovanje za rublju na srpskom tržištu, i vremenom odlučiti koje će novine uvoditi. Po riječima Černenka, zahvaljujući svojoj univerzalnosti, Sberbanka kao najveća ruska banka ima puno servisa i proizvoda kojih još nema u Srbiji.
“Šta mi možemo da donesemo iz Rusije – to je ruska rublja, to je naša korporativna kultura. Istovremeno, pojedini veliki sistemi koji su već naši klijenti u Rusiji, prisutni su u Srbiji i za njih je dobro ako mogu da imaju isti odnos sa svojom bankom u cijeloj Evropi”, naveo je on.
On je podsjetio da Sberbanka na srpskom tržištu nije “krenula od nule” već je preuzela Folksbanku koja je jako dobro radila na srpskom tržištu od 2003. godine i ima ukupno 26 filijala u zemlji.
“Kada smo došli banka je već dobro radila, mi smo kupili ovdje jednu ozbiljnu finansijsku instituciju, od preuzimanje već smo preuzeli neke korake napred, povećali smo kreditni portfolio, a ukupna aktiva banke sada je oko 856 miliona evra”, rekao je Černenko.
On je podsjetio da se 15. februara navršava godinu dana od kada je Sberbanka preuzela međunarodnu bankarsku grupaciju Folksbanka internacional koja se sada zove Sberbanka Evropa, a kojoj pripada i banka u Srbiji.
Grupacija obuhvata banke u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Češkoj, Slovačkoj, Ukrajini, Mađarskoj i ima ukupnu aktivu od oko 9,5 milijardi evra, a centrala se nalazi u Beču, rekao je Černenko. On je podsjetio da je Sberbanka najveća ruska banka sa više od 240.000 zaposlenih, aktivom oko 230 milijardi evra, i sa oko 19.000 filijala i ekspozitura.
Banka je prisutna u 12 država, ima svoja predstavništva i u Indiji i u Kini, a većinski vlasnik je ruska država. Njen osnivač i najveći akcionar je Centralna banka Rusije u čijem je vlasništvu 50 odsto odobrenog kapitala banke plus jedna akcija s pravom glasa. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Odlično!