KOPENHAGEN, Povlačenje Sjedinjenih Država iz Trans-pacifičkog partnerstva (TPP) je korak u pogrešnom smjeru i najgori mogući scenario za svjetsku ekonomiju, ocjenjuje specijalista u danskoj Saxo banci za investicije i internet trgovanje i direktor za makro analize, Kristofer Dembik.
U analizi mogućih posljedica po finansijska tržišta od najavljenog poteza novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa o povlačenju iz TPP, Dembik navodi da će to uglavnom imati pet direktnih posljedica.
Prva posljedica će biti dodatno smanjenje globalne trgovine, koja je naglo usporila poslije svjetske finansijske krize.
“To će sigurno staviti tačku na proces globalizacije započet neposredno nakon Drugog svjetskog rata, a od koga su uglavnom imale koristi zemlje u razvoju favorizujući nastanak ogromne srednje klase u mnogim zemljama, kao što su Kina i Brazil”, smatra Dembik.
Drugo, povlačenje SAD iz TPP-a će, kako dodaje, narednih godina pogurati naniže globalni bruto domaći proizvod (BDP), koji se bori da dostigne nivo prije krize.
“Povratak snažnog ekonomskog rasta će biti odložen na neodređeno, što znači da će većina razvijenih ekonomija morati da se navikne na prosječan godišnji rast BDP-a od oko 1,0 i 2,0 odsto, kao i na visok nivo nezaposlenosti”.
Treća posljedica će, po njegovom mišljenju, biti prestanak regionalnih sporazuma o slobodnoj trgovini, a potez SAD-a Dembik tumači i kao potvrdu da je “sporazum o kome su pregovarale SAD i Evropa u stanju kliničke smrti”.
Samo zvaničnici Evropske komisije i dalje vjeruju da se dogovor može postići narednih mjeseci, konstatuje danski finansijski stručnjak i dodaje da je potpisivanje osnovnih sporazuma o slobodnoj trgovini među regionima postalo dio prošlosti.
Najavljeni potez Trampa će za četvrtu posljedicu imati “vraćanje protekcionizma, trenutno u prikrivenoj formi, što može da dovede do većih trgovinskih barijera i konkurentnih devalvacija tokom njegovog predsjedničkog mandata”.
“Taj model ekonomske strategije se pokazao kao veliki neuspjeh tokom 30-ih godina prošlog vijeka i nema razloga da vjerujemo da će stvari u današnje vrijeme bolje funkcionisati”, ocenjuje on.
Konačno, odustajanje od TPP-a, po Dembiku, potvrđuje lagano povlačenje SAD i iz Azijsko-pacifičkog partnerstva (APAC), koje je dio njihove tradicionalne zone uticaja.
“To će stvoriti zlatnu šansu Kini da poveća svoj uticaj u regionu. Ova zemlja, koja nije dio Trans-pacifičkog partnerstva, biće u mogucnosti da dodatno preuzme vođstvo u Aziji i Latinskoj Americi i u potpunosti iskoristi smanjenje uticaja SAD”.
To je, konstatuje Dembik, potvrda da se Sjedinjene Države postepeno vraćaju u izolaciju, kao što je to, na primer, bio slučaj 1920-ih godina.
Kada je rijč o finansijskim tržištima, direktan uticaj je, kako navodi, teško odrediti.
“Međutim, niži globalni rast, pad priliva stranog kapitala u zemljama u razvoju i moguća pojava trgovinskih ograničenja nisu nikada pozitivan pokazatelj za berze posmatrano dugoročno”, zaključio je Kristofer Dembik. Tanjug