SARAJEVO, Savjet ministara BiH usvojio je danas Program ekonomskih reformi za period 2016–2018. godine, koji će Direkcija za evropske integracije BiH dostaviti Evropskoj komisiji u Briselu do kraja mjeseca, što predstavlja važan korak za nastavak integracija BiH u EU.
Program ekonomskih reformi sadrži prioritete strukturnih reformi BiH koje su pripremile institucije BiH, te strukturne prioritete Federacije BiH /FBiH/ i Republike Srpske, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
U saopštenju je navedeno da će vlasti na nivou BiH i entiteta, u skladu sa Programom ekonomskih reformi, sprovesti mjere u više od 25 prioritetnih reformskih oblasti radi pokretanja procesa oporavka i modernizacije ekonomije, jačanja održivog ekonomskog rasta i otvaranja radnih mjesta.
Usvojen je i Akcioni plan Srednjoročnog programa rada Savjeta ministara BiH za period 2016–2018. godine, sa pregledom zakona, drugih propisa i razvojno-investicionih projekata/programa, koji postaje sastavni dio Srednjoročnog programa rada, a koji je Savjet ministara BiH početkom godine prvi put usvojio.
Akcioni plan sadrži mjere i propise koji će biti sprovedeni i usvojeni u BiH u planiranim rokovima, u periodu od tri godine.
Ove aktivnosti provešće 57 institucija BiH koje podnose izvještaj Savjetu ministara, s ciljem obezbjeđenja makroekonomske stabilnosti, povećanja industrijske konkurentnosti, obezbjeđenja bržeg i efikasnijeg razvoja poljoprivrede i ravnomjernog regionalnog razvoja, uz povećanje mogućnosti za zapošljavanje, smanjivanje siromaštva i socijalne isključenosti, razvoja infrastrukture zaštite životne sredine i energetskih potencijala, te povećanja energetske efikasnosti.
Savjet ministara BiH primio je na znanje informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za period januar-novembar 2015. godine, u kojoj je konstatovan rast ekonomije u BiH u odnosu na prethodnu godinu.
Prema Informaciji, ekonomske aktivnosti u trećem kvartalu prošle godine veće su za 3,1 odsto, te je registrovan rast industrijske proizvodnje od 2,7 odsto u odnosu na isti period 2014. godine, a glavni generator rasta je prerađivačka industrija koja je ostvarila rast od 4,8 odsto.
Zaposlenost u oktobru prošle godine u odnosu na isti mjesec 2014. godine porasla je za 1,6 odsto, a ukupan broj zaposlenih iznosi 717.300.
Istovremeno, ukupan broj nezaposlenih u novembru prošle godine smanjen je za 1,9 odsto u odnosu na isti period 2014. godine. Prosječna plata u oktobru 2015. godine iznosila je 826 KM i manja je za jedan odsto u odnosu na isti mjesec 2014. godine, dok je prosječna penzija u novembru povećana za 0,7 odsto i iznosila je 357 KM.
Spoljnotrgovinski deficit u novembru prošle godine smanjen je za 10 odsto.
BiH je u periodu januar–novembar 2015. godine izvezla robe u vrijednosti od 8,2 milijarde KM, što predstavlja povećanje od 3,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Tokom 11 mjeseci prošle godine ukupan uvoz robe u BiH iznosio je 14,5 milijardi KM i smanjen je za 1,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a u novembru je uvoz smanjen za 5,1 odsto u odnosu na novembar 2014. godine. Srna