SARAJEVO, Savjet ministara usvojio je Program ekonomskih reformi BiH za period 2018-2020. godina, koji sadrži srednjoročni makroekonomski i fiskalni okvir, uključujući fiskalne mjere, te sveobuhvatan program strukturnih reformi s ciljem poboljšanja rasta i konkurentnosti zemlje.
Program jača i proširuje saradnju između BiH i entiteta na sprovođenju reformi u oblastima javnih finansija, transportnog tržišta, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, poslovnog ambijenta i smanjenja neformalne ekonomije, te povezivanja tržišta rada i obrazovanja, odnosno povećanja efikasnosti tržišta rada.
“Nivo BiH ostaje posvećen reformama u oblasti trgovine i investicija, dok će entiteti zajedno raditi na smanjenju opterećenosti rada i poboljšanju zdravstvenog sektora”, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Usvojeni Program, uz određene dopune predsjedavajućeg i ministara, biće upućen Evropskoj komisiji do sutra.
Program ekonomskih reformi do 2020. godine rezultat je zajedničkog rada koordinatora imenovanih u ime Vlade Federacije BiH i Vlade Republike Srpske,
predstavnika ministarstava u Savjetu ministara, entitetskih ministarstava, Centralne banke BiH, Direkcije za ekonomsko planiranje i saradnju sa Evropskom komisijom i Organizacijom za ekonomsku saradnju i razvoj.
Savjet ministara usvojio je izvještaj Ministarstva finansija i trezora “Pregled aktivnosti donatora 2016”, koji pruža sveobuhvatan pregled projekata i programa podržanih sredstvima Službene pomoći za razvoj /ODA/, informacije o najnovijim razvojnim aktivnostima i reformama sprovedenim u prioritetnim sektorima razvoja u BiH u ovom periodu, kao i planirane aktivnosti.
Ukupno je alocirano 550,59 miliona evra ODA pomoći u 2016. godini, od čega su 162,22 miliona grantovi, a 388,37 miliona evra zajmovi, što predstavlja rast od 126,06 miliona evra ili 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
“Ukupno isplaćena ODA sredstva u 2016. godini iznose 449,65 miliona evra, od čega su 145,16 miliona grantovi, a 304,49 miliona zajmovi, što je porast isplaćenih sredstava u odnosu na 2015. godinu”, poručili su iz Savjeta.
Najveći udio međunarodne razvojne pomoći u 2016. godini izdvojen je za sektor transporta. Najveći kreditori bili su Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka, Svjetska banka i NJemačka, a najveći donatori EU, SAD/USAID, UN, NJemačka, Švajcarska i Švedska /Sida/.
Ovaj izvještaj biće dostupan na veb-stranicama Ministarstva finansija i trezora i Foruma za koordinaciju donatora.
Savjet ministara usvojio je revidiranu okvirnu Strategiju razvoja nauke u BiH do 2022. godine, koja daje strateške smjernice i plan djelovanja za razvoj ove oblasti u BiH.
Donošenjem ove strategije, Savjet ministara želi da pomogne prosperitetnom razvoju nauke i istraživanja, i integriše BiH u evropski prostor nauke.
U Strategiju je ugrađeno novo poglavlje “BiH u evropskom istraživačkom prostoru – ERA prioriteti, implementacija u BiH”, a posebna pažnja posvećena je inovacijama putem poglavlja “Povezanost nauke i privrede”.
Sprovođenje ove strategije pozitivno će se odraziti na oblasti privrede, obrazovanja i kulture u BiH. Strategija sadrži 10 ključnih ciljeva i desetine mjera i aktivnosti koje nadležne institucije treba da sprovedu kako bi do 2022. godine pomogle izgradnju i razvoj BiH “kao savremenog društva znanja”.
Jedan od ciljeva je obezbjeđivanje vodeće uloge nauke i tehnologije kao faktora dugoročnog razvoja zemlje osiguranjem konsenzusa svih donosilaca odluka u smislu da razvoj nauke predstavlja opšti interes.
Savjet ministara odlučio je o dodjeli grant sredstava “Smještaj i pravna pomoć za strance žrtve trgovine ljudima” za prošlu godinu u skladu sa Zakonom o strancima i Udruženju građana “Medika” iz Zenice usmjerio 11.795 KM, a Međunarodnom forumu solidarnosti – “EMMAUS” 6.975 KM.
Odulka je donesena nakon raspisanog javnog poziva i izvještaja nevladinih organizacija o broju stranaca žrtava trgovine ljudima smještenim u sigurne kuće i pruženoj pravnoj pomoći u periodu od 1. decembra 2016. do 1. decembra 2017. godine. Srna