BEOGRAD, Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je juče da najavljeno restrukturiranje 175 preduzeća Vlada Srbije treba da sprovede uz pomoć više stručnih timova, koji ne smiju biti pod političkim uticajem, i pohvalio rješenost države da se uhvati u koštac sa tim krupnim problemom, koji su prethodne vlade prebacivale jedna drugoj.
“Vlada na početku mora da procjeni kojim preduzećima ima smisla pomagati, a koja preduzeća ni pod kojim uslovima, čak i uz obilatu pomoć države, nemaju nikakve šanse da prežive”, izjavio je Savić.
Prema njegovoj ocjeni, “sasvim je jasno da neuspješna preduzeća moraju biti likvidirana, a radnici zbrinuti iz tranzicionog fonda, ali, na žalost, izgleda da će to biti veći dio od tih 175 preduzeća, nego onih kojima se može pomoći da opstanu”.
Savić smatra da vlada trenutno nema resurse da se uhvati u koštac sa tako krupnim problemom kao što je restrukturiranje preduzeća i zbog toga mora da napravi više stručnih timova.
Ti timovi ne treba da budu napravljeni po političkoj liniji, kazao je Savić, dodajući da bi njihov zadatak bio da urade odgovarajuće biznis planove za društvene firme u restrukturiranju.
“A to znači, sagledaće sve njihove potencijale, njihovu trenutnu tržišnu poziciju i poziciju te grane i tog preduzeća u domaćim i svjetskim okvirima, ocijeniti šta tim preduzećima treba da bi ona bila uspješna i da li uopšte mogu biti uspješna”, objasnio je Savić.
Pohvaljujući namjeru vlade da konačno počne da rješava probleme u realnom sektoru, Savić je istakao da to ne govori bez razloga, “zato što sprovođenje ovakvih ili onakvih odluka u realnom sektoru mogu imati teške socijalne i političke posljedice za sve garniture vlasti koje se budu upustile u taj proces”.
Savić je podsjetio na stav poznatog slovenačkog ekonomiste Jože Mencingera koji je rekao da su vlasti u Sloveniji tom procesu pristupile vrlo oprezno i pošli od teze “da je uvijek lakše pomoći preduzeću koje postoji, pa čak i u velikim problemima, jer ima svoju tržišnu poziciju, ima veze sa dobavljačima i sa kupcima, ima neku tehnologiju, ima neke ljude koji imaju neka znanja, nego osnivati novo preduzeće, jer ono zapravo nema ništa, ono startuje sa nule”.
“Prema tome, ako država Srbija bude na takav način pristupila ovom procesu, ja očekujem zaista dobre rezultate”, zaključio je Savić. Tanjug