SARAJEVO, Direktor Direkcije za evropske integracije /DEI/ BiH Nevenka Savić izjavila je da delegacija BiH na sutrašnjem vanrednom sastanku Privremenog odbora BiH i Evropske komisije u Briselu, neće prihvatiti prijedlog EU koji se odnosi na zadržavanje modela tzv. tradicionalne trgovine.
Savićeva je potvrdila da će sutra u Briselu biti održan vanredni sastanak Privremenog odbora na kojem bi trebalo da bude riječi o otklanjanju zastoja u pregovorima za zaključenje protokola, uz Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice i BiH.
“Delegacija BiH zastupaće stavove u skladu sa zaključkom Savjeta ministara BiH, a to je da i dalje tražimo da ne bude prihvaćena tzv. tradicionalna trgovina i metodologija koju zastupa EU”, navela je Savićeva.
Ona je rekla da je pozicija EU da one koncesije koje je Hrvatska imala prema CEFTA sporazumu do 1. jula treba preslikati u Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno Privremeni sporazum, “i onda bi koncesije važile i za sve ostale zemlje članice”.
Savićeva je istakla da BiH s tim u vezi čvrsto brani svoju poziciju, dodajući da bi to bilo protivno odredbama Sporazuma i da Privremeni sporazum mora biti u skladu sa obostranim interesima.
“Mi jesmo za pregovore, ali ne pod uslovima koje od nas traži EU. Očekivali smo i da ćemo blagovremeno dobiti pravnu poziciju Evropske komisije, ali to se nije desilo, tako da ćemo njihove stavove čuti tek sutra na sastanku u Briselu”, navela je direktor DEI-ja BiH.
Savićeva, koja je i predsjedavajući višečlane delegacije BiH, rekla je da je predsjedavajući delegacije Evropske komisije na ovom sastanku Pjer Mirel, direktor za zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji Evropske komisije za proširenje.
Osim Savićeve, delegaciju BiH čine predstavnici DEI-ja, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, MIP-a BiH, ministarstava poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH i izaslanik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Vjekoslava Bevande.
Evropska komisija se u ovom procesu ranije pozvala na član koji se odnosi na određene nejasnoće u Sporazumu i prema kojima se ne prihvataju stavovi BiH prema pojmu “tradicionalne trgovine”. Za taj pojam su predstavnici BiH sve vrijeme tvrdili da je neprihvatljiv, jer nigdje nije naveden u Sporazumu.
Ukoliko dvije strane ne postignu dogovor, moguće je očekivati i otvaranje procesa međunarodne arbitraže.
Prema nezvaničnim, ali dobro obaviještenim izvorima Srne, ako bi BiH zbog ulaska Hrvatske u EU prihvatila “tradicionalnu trgovinu”, to ne bi bila tehnička adaptacija sporazuma nego, faktički, dodatni ustupci i novi pregovori, na što BiH ne pristaje.
Delegacija BiH koja učestvuje u ovim pregovorima odavno upozorava da su izvozne kvote BiH za EU trenutno ograničene i da su nedostatne za domaće mogućnosti u vezi sa bescarinskim izvozom na evropsko tržište.
Istovremeno, EU pokušava da ubijedi BiH da joj ustupi bescarinske kvote za određene vrste proizvoda, i to pretežno onih koje je Hrvatska u značajnoj mjeri izvozila u BiH, ili kako to oni nazivaju roba “tradicionalne trgovine” između BiH i Hrvatske. Srna