BEOGRAD, Predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić izjavio je da Srbija ulazi u drugu polovinu realizacije programa sa Međunarodnim monetarnim fondom sa jako dobrom startnom pozicijiom.
On je gostujući sinoć na N1, rekao da MMF sa pravom insistira na smanjenju broja ljudi zaposlenih u javnom sektoru, navodeći da kao i građani, traži da državna uprava bude što manja i efikasnija.
“Da se manje para troši, a da ono što mi kao građani dobijamo bude bolje i efikasnije i to je sasvim u redu. Same cifre, to je stvar tekuća i o tome će se dogovarati dalje. Dosta je toga urađeno u jednom delu javnih službi, ali je glavni problem strukturni deo javnog sektora i javnih preduzeća”, rekao je Savić.
Upitan da li MMF traži od Srbije da poveća cijenu struje, Savić je rekao da o tome sada nije donjeta odluka, napominjući da Srbija ima najnižu cijenu električne energije u Evropi i da bi mogla da je povećava jer tu ima ekonomskog opravdanja.
“S druge strane to bi možda moglo da stvori pogrešan utisak u samom preduzeću Elektroprivreda Srbije da ne treba da se radi na reformi tog javnog preduzeća. Ključni segment reforme javnih preduzeća u Srbiji u ovom trenutkui je reforma EPS odnosno racionalizacija. Povećanje cena biće u direktnoj vezi sa ovim”, naveo je Savić.
Prema njegovim riječima, u mjeri u kojoj Elektroprivreda bude popravila svoj način finkcionisanja i bude efikasnije funkcionisla, od toga će i zavisiti da li će se povećavati cijena električne energije.
“Ovog puta nije doneta odluka o tome”, naveo je predsjednik Savjeta guvernera.
Upitan do kada će Srbija morati da štedi i kada će biti povećane penzije i plate u javnom sektoru, on je naveo da odluka o tome može da bude donjeta tek krajem godine, kada se bude pravio budžet za 2017. godinu.
Prema njegovim riječima, sve privrede svijeta moraju da štede, pa mora i srpska privreda.
“Uz taj program štednje jako je važno da ostavimo i ova ulaganja koja idu iz javnog sektora, u infrastrukturu i sve ono što treba da obezbedi boljitak države. Nije samo u pitanju štednja, već štednja i investicije“, naglasio je Savić. Tanjug