BEOGRAD, Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić izjavio je da nema nikakvu dilemu da će hrvatski koncern “Agrokor”, prije ili kasnije, bankrotirati.
“Nešto od njega će verovatno preživeti, ali dug je do te mere visok, obaveze su šest puta veće od imovine preduzeća, što je katastrofa i u ekonomskoj teoriji, a da ne govorimo u praksi. To nikada ne može izaći na zelenu granu”, rekao je Savić za “Sputnjik”.
On kaže da konstatacija da Hrvatska očekuje da se poštuje vlasništvo “Agrokorovih” kompanija znači da “Agrokor”, bez ikakvog ograničenja, može da raspolaže imovinom koja mu pripada.
“Grubo rečeno, to može da znači da državni zastupnik Ante Ramljak može da donese odluku kakvu hoće, da odluči o prodaji delova kompanije ako misli da će to biti najefikasnije”, rekao je Savić.
On navodi da Srbiji ne odgovara to što se nalazi u postupku pristupanja EU, jer je jedna od njenih temeljnih odrednica poštivanje prava svojine, a kako je srpski dio u boljoj poziciji nego što je njegov veći dio u Hrvatskoj, postoji mogućnost da “Agrokor” u Hrvatskoj pokuša da riješi pitanje nelikvidnosti na teret poslovanja preduzeća u Srbiji.
“Nisam pametan gde postoje dodirne tačke, a gde je linija razdvajanja. Ovo su dve potpuno suprotne stvari. Jedno je legitimno pravo Srbije da zaštiti svoje interese i interese zaposlenih, a drugo je pravo i interes Hrvatske i njenog poverenika koji sprovodi leks `Agrokor` da preduzima odgovarajuće mere”, rekao je Savić.
On smatra da bi najbolje bilo da se, poštujući te činjenice, zajednički nađe neko rješenje u obostranom interesu.
Savić kaže i da Narodna banka Srbije, prema Zakonu o bankama, ima pravo i mogućnost da interveniše u određenim uslovima kada je riječ o iznošenju kapitala iz zemlje, što može biti manevarski prostor Srbije za neprihvatanje iznošenja kapitala iz zemlje na neko vrijeme.
“Srbija može samo da iskaže namere i ponudi pomoć, da uspori ili odgodi odlivanje kapitala. Suštinski, na duži rok, država Srbija mora poštovati odluku da je vlasnik tog preduzeća neko drugi, odnosno `Agrokor`”, rekao je Savić.
U sastavu “Agrokora”, čije je sjedište u Zagrebu, posluje više od 60 firmi u regionu koje zapošljavaju oko 60.000 ljudi. “Agrokor” je u Srbiji vlasnik “Merkatora S”, “Dijamanta”, “Frikoma”, “MG Mivele”, Kikindskog mlina i “Nove sloge”. Ove firme zapošljavaju 11.000 radnika. Srna