BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da u budžetu za narednu godinu neće biti umanjenja sredstava za boračku populaciju koja je prioritetna kategorija.
Nakon sastanka delegacije Vlade, koju je predvodila premijer Željka Cvijanović, i Boračke organizacije Republike Srpske /BORS/, Savanović je naglasio da je zajednički cilj jačanje i odbrana Srpske u ekonomskom, političkom i svakom drugom smislu.
“Zbog toga populacija koja je dala najviše za Republiku, a to su borci, ratni vojni invalidi i svi učesnici rata, moraju biti prioritet prilikom planiranja budžeta”, rekao je Savanović novinarima u Banjaluci.
Savanović je dodao da je Uredba o rješavanju preostalih stambenih pitanja boračke populacije u radnoj verziji dostavljena Boračkoj organizaciji.
“Mi ćemo tom Uredbom obuhvatiti sve one koji nisu iz opravdanih razloga u prethodnim programima riješili svoje stambeno pitanje. To su porodice poginulih boraca i ratni vojni invalidi, a ostavljena je mogućnost da se Uredba proširi i na slučajeve demobilisanih boraca koji su u teškom socijalnom stanju”, poručio je Savanović.
On je istakao da Vlada i resorno ministarstvo imaju stav da se akcionim planom zapošljavanja poveća komponenta za demobilisane borce, jer je njihovo zapošljavanje u dugoročnom smislu mnogo korisnije od samog povećanja boračkog dodatka.
Savanović je napomenuo da je na sastanku bilo riječi i o liječenju boraca koji su ostali da žive u Federaciji BiH, za koje je neophodno ostvariti liječenje u okviru zdravstvenog sistema Republike Srpske.
Savanović je dodao da je današnji sastanak Vlade i Saveza sindikata dokaz dobre volje Vlade, te da je dijalog jedini način da se dođe do rješenja.
Predsjednik BORS-a Milomir Savčić rekao je da se ova organizacija ne bori ni za kakve posebne privilegije, nego da se steknu uslovi da borci rade i žive od svog rada. Ukoliko se to ostvari, oblik društvenog priznanja za učešće u stvaranju Republike Srpske može biti i simboličan.
Savčić smatra da je potrebno povećati efikasnost prilikom zapošljavanja boraca, što i Vlada predlaže.
“Ako borci nemaju od čega da žive, nego samo od nekog novčanog davanja iz oblasti prava boračko–invalidske zaštite, onda to predstavlja krupan socijalno-ekonomski problem”, ocijenio je Savčić.
On je dodao da bi trebalo detaljnije analizirati Uredbu o boračkom dodatku, kako bi se uvidjele mogućnosti koje se mogu promijeniti, a koje ne iziskuju velika izdvajanja Republike.
“U narednom periodu trebalo bi raditi na rješavanju društvenog statusa BORS-a, o čemu smo se više puta tokom godine izjašnjavali. Današnji sastanak nije organizovan da bi se ti problemi riješili, nego identifikovali zajedno sa rokovima i nosiocima njihovog rješavanja”, naglasio je Savčić.
On je rekao da neće odustati da se stambeno zbrinu oni koji na to imaju pravo iz kategorije porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, te da će BORS nastojati da se barem manji fond stanova obezbijedi i za demobilisane borce.
“BORS je jasno dao do znanja da nikada neće biti kamen o vratu Republike Srpske koji će je vući na dno, ali nećemo ni prihvatiti ulogu koja će nas držati na margini društvenih događaja”, naglasio je Savčić.
Savčić je dodao da je na današnjem sastanku premijera Srpske i ministra upoznao sa aktivnostima BORS-a u protekloj godini, sa problemima ove populacije i mogućnostima njihovog rješavanja.
“BORS ima i finansijskih problema koji su posljedica preuzetih obaveza iz prošlog perioda, ali tu su nam ponuđena neka rješenja. Radni prostor BORS-a takođe je delegiran i dobili smo odgovarajuće rješenje”, istakao je Savčić.
On je podsjetio da je račun BORS-a bio blokiran, te da su zbog dugova tražili pomoć Vlade i da će ministar taj problem riješiti početkom godine.
Savčić očekuje da će do kraja januara biti organizovan tematski sastanak na kojem će se detaljno razgovarati o ovim problemima i njihovom rješavanju. Srna