BANJALUKA, Tvrdim i garantujem da novi zakon o radu nosi dobra rješenja, koja će sigurno biti afirmativna za radnike, poslodavce i institucije, a prije svega za sve građane RS, rekao je to u intervjuu za “Glas Srpske” ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Milenko Savanović.
Novi zakon o radu trenutno je najaktuelnija tema u RS. Kada će biti donesen?
SAVANOVIĆ: Imamo obavezu da sa socijalnim partnerima, a to su Savez sindikata i Unija poslodavaca, tražimo najbolja rješenja, koja će biti prihvatljiva za sve, a prije svega za građane RS. Nažalost, do sada nismo imali dovoljno razumijevanja od strane Sindikata, koji je bio isključiv u zahtjevima. Iz tog razloga razgovori nisu dovedeni do kraja, a ovo se pitanje počelo politizovati. Ponovo ćemo pokušati razgovarati, tražeći najbolja rješenja i nadam se da ćemo do kraja ove godine usvojiti novi zakon. Sve zemlje u regionu su ih usvojile i ne vidim zašto ne bismo i mi. Moramo voditi računa o novom investiranju i radnim mjestima. Oko 25 odsto ljudi u RS i BiH je nezaposleno, što je veliki procenat, zbog čega moramo o njima da razmišljamo.
Savez sindikata RS tvrdi da je novi zakon o radu potpuno nepovoljan za radnike. Kako to komentarišete?
SAVANOVIĆ: To su paušalne procjene, koje, nažalost, zbunjuju javnost. Problem predstavnika Saveza sindikata je u tome što neće da sjednu i razgovaraju. Biti isključiv i reći “nas ne interesuje, mi branimo postojeći zakon o radu” bez argumenata u smislu šta nudi novi zakon, nije dobro. Tvrdim i garantujem da novi zakon o radu nosi dobra rješenja, koja će sigurno biti afirmativna i za radnike i za poslodavce i za institucije, a prije svega za sve građane RS. Nama je u interesu da ojačamo tržište rada u RS i BiH, a samim tim da ojačamo i održivost života na ovim prostorima. To je suština i smisao.
U Sindikatu tvrde da je cilj poslodavaca da nestane opšti kolektivni ugovor radnika, u kojem je sadržan najveći broj prava radnika. Hoće li novim zakonom biti definisan i novi kolektivni ugovor?
SAVANOVIĆ: Kolektivno pregovaranje ostaje. Ima dilema, istina… Poslodavci traže da kolektivni ugovor bude ograničen. Da li će to biti dvije-tri ili više godina, treba da se dogovorimo. Ono što definiše opšti kolektivni ugovor najvjerovatnije ćemo definisati u samom zakonu. Pod pretpostavkom da ne bude ovog ugovora, zakon o radu mora da štiti prava radnika koja su već definisana. Mada ćemo mi u našim razgovorima ići ka tome da mora biti opšti kolektivni ugovor.
Hoće li biti produžen rad na određeno vrijeme?
SAVANOVIĆ: Što se tiče ugovora na određeno i neodređeno vrijeme, te kategorije ostaju kao i do sada. Istina, postoje neka razmišljanja. Ugovori na određeno vrijeme prema postojećem zakonu traju maksimalno 24 mjeseca. Međutim, postoje neki javni radovi kao što su autoputevi, mostovi i slične investicije koji traju duže i možda tu ostavimo mogućnost i da rad na određeno vrijeme bude 36 mjeseci, ali vidjećemo… Plaćena pauza takođe ostaje, tu nema dileme. Na tome insistira Vlada i poslodavci su svjesni te činjenice i prihvatili su je. Poslodavci imaju i zahtjeve da se minuli rad priznaje samo kod posljednjeg poslodavca, ali o tome još nismo zauzimali stavove. O svim pitanjima ćemo razgovarati, da bismo napravili opšteprihvatljiv zakon.
Nova radna verzija zakona
Da li je izrađena nova radna verzija Zakona o radu?
SAVANOVIĆ: Imamo radnu verziju koja je urađena još 2013. godine i koja je poslata socijalnim partnerima u aprilu ove godine.O njoj je trebalo da razgovaramo, međutim, iz poznatih razloga i isključivog stava Saveza sindikata da ne želi uopšte da razgovara o donošenju tog zakona, imamo blokiranu situaciju. Ali ponovo ćemo nastojati da pregovaramo, da bismo napravili ozbiljnu radnu grupu i završili radni materijal. Glas Srpske