BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je danas da je Vlada Srpske utvrdila Prijedlog zakona o radu na tematskoj sjednici održanoj prethodnog dana i uputila ga u skupštinsku proceduru.
“Bilo je pitanje da li su uvažene procedure i šefovi poslaničkih klubova i Sekretarijat Narodne skupštine potvrdili su da je sva procedura ispoštovana i da je sve u skladu sa Poslovnikom Narodne skupštine”, rekao je Savanović.
On se obratio novinarima u Banjaluci, obrazlažući poštivanje procedura, pošto je Kolegijum Narodne skupštine, prije sjednice Vlade, utvrdio dnevni red posebne sjednice na kojem se nalazi i novi zakon o radu.
Savanović je rekao da je poslovna zajednica bila kooperativna i da je učestvovala u razgovorima o zakonu, dodajući da je u početku poslovna zajednica dala 88 primjedbi na radnu verziju zakona, koje su se, na kraju, svele “na njih nekoliko”.
“Kada je riječ o Sindikatu /Savez sindikata Republike Srpske/, njihovih primjedbi nije bilo zato što nisu htjeli dijalog. Zakon o radu je veoma bitna tema, posebno za radnike koje predstavlja Sindikat, a oni nisu našli za shodno da razgovaraju o ponuđenom materijalu”, naveo je Savanović.
On je istakao da su rješenja, predložena u tekstu novog zakona o radu, mnogo povoljnija i bolja od rješenja u Zakonu o radu Federacije BiH /FBiH/, navodeći kao primjer da je, prema rješenjima Republike Srpske pauza plaćena, a da se u minuli rad računa sav staž.
Prema njegovim riječima, Konfederacija sindikata i Sindikat energetike saglasni su sa ponuđenim radnim materijalom i učestvovali su i davali određene primjedbe koje su uglavnom prihvaćene.
Savanović je rekao i da je ostavljena mogućnost da u pravima porodilja učešće uzme i Vlada i da će to, najvjerovatnije, biti ostvareno izmjenama Zakona o dječijoj zaštiti, dodajući da predloženim tekstom porodiljsko bolovanje i dalje traje godinu dana, odnosno 18 mjeseci ako je riječ o rođenju blizanaca ili trećeg djeteta, kao i da u toj oblasti ima prednosti u odnosu na FBiH.
On je negirao navode Sindikata da je ovaj zakon radio Međunarodni monetarni fond /MMF/, što pokazuje razlika u predloženim rješenjima Srpske i FBiH. Srna