BANJALUKA – Kompanija “Bobar” započela je privrednu sanaciju bijeljinske prehrambene industrije “Sava” i preko naše banke pomogli smo privrednom oporavku ovog preduzeća, izjavio je vlasnik kompanije Gavrilo Bobar.
On je naglasio da su u proteklih mjesec dana isplaćene sve obaveze prema poljoprivrednicima kojima je “Sava” dugovala oko 200.000 maraka. Zahvaljujući beskamatnim pozajmicama koje je ponudila “Bobar banka” poljoprivrednim proizvođačima koji su otvorili račun u ovoj banci isplaćena su potraživanja koja imaju u “Savi”. Na isti način “Bobar” je najavio isplatu obaveza prema radnicima i dobavljačima “Save”.
– Zadovoljan sam kako se odvija stečaj – rekao je Bobar i dodao da je stupio u kontakt sa poslovnim ljudima iz inostranstva koji su pokazali interesovanje da ulažu u “Savu”.
On je naglasio da Kompanija “Bobar” ima u planu dodatno afirmisati ulaganja u “Savu” tako što će procijeniti zemljište. Na osnovu tih procjena, banka će ponuditi povoljne kredite investitorima sa periodom otplate od 20 godina.
U skladu sa sancionim planom koji je predložio stečajni upravnik i koji je usvojen na Skupštini povjerilaca 14. jula u bijeljinskom Osnovnom sudu, Bobar kaže da je u “Savi” planirano da se otvori osam preduzeća koja će zajedno činiti agrokompleks. On će funkcionisati kao bescarinska zona koja nudi pogodnost budućim investitorima.
Stečajni upravnik u prehrambenoj industriji “Sava” iz Bijeljine Nebojša Matić, smatra da za ovo preduzeće uprkos velikim dugovima koji premašuju 11 miliona maraka ima nade, pogotovo od kada se Kompanija “Bobar” zainteresovala za ulaganja.
– Na održanoj Skupštini povjerilaca, prihvatila je sanacioni plan preduzeća u stečaju koji sam predložio i on će se realizovati u skladu sa smjernicama Vlade RS – rekao je Matić.
Što prije pokrenuti proizvodnju
Nebojša Matić kaže da Vlada RS, koja je vlasnik 63,7 odsto kapitala u “Savi”, nudi nabolje mogućnosti za izlazak iz dugogodišnje privredne krize. Cilj je da se u ovoj fabrici, jednoj od najpoznatijih za preradu voća i povrća na području BiH, što prije organizuje proizvodnja, odnosno da proizvodi do 12.000 tona što donosi godišnju dobit od 24 miliona KM. Matić je naveo da je od 25 miliona KM potraživanja koja je zatekao, priznao dug prema republičkoj Poreskoj upravi koji iznosi 12 miliona maraka i čini 73 odsto od ukupnog duga u fabrici. Glas Srpske