PARIZ, Samit najvećih svjetskih proizvođača i izvoznika nafte o problemu rekordnih cijena tog energenta koji je predložila Saudijska Arabija biće održan 22. juna u Džedi, izjavio je generalni sekretar Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) Abdala El-Badri.
Sastanku će, kako je najavljeno, prisustvovati i SAD, a među učesnicima će se naći vodeće investicione i finansijske institucije koje, po ocjeni OPEK, djele odgovornost za vrtoglavni rast cijena nafte zbog svoje špekulativne aktivnosti na tržištu.
Poziv za učešće će biti upućen i evropskim zemljama, Evropskoj komisiji, Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA) i vodećim zvaničnicima investicionih banaka “Morgan Stenli” i “Goldman Saks”, rekao je El-Badri.
Uključenje investicionih banaka je odraz gledišta OPEK, koji isporučuje oko 40 odsto ukupne svjetske proizvodnje nafte, da one predstavljaju kako dio problema, tako i dio rješenja, prenosi agencija AFP.
Ideja o sastanku je dobila podršku američkog predsjednika Džordža Buša koji je tu inicijativu ocjenio “interesantnom”, kao i britanskog premijera Gordona Brauna.
OPEK smatra da je na svjetskom tržištu dovoljno nafte i da sadašnje cijene nisu odraz fundamentalnih činilaca , kao što su ponuda i tražnja.
Saudijska Arabija, blizak saveznik Zapada, pod velikim je pritiskom SAD da poveća proizvodnju kako bi pomogla okončanju nestabilnosti na svjetskom tržištu, na kojem je krajem prošle sedmice zabilježen skok cijena na blizu 140 dolara za barel.
Zastupajući stanovište mnogih potrošačkih zemalja da je OPEK glavni krivac za sadašnje poskupljenje nafte, premijer Australije Kevin Rad je prošle sedmice pozvao bogate zemlje da “udare vatru” na organizaciju OPEK.
Taj kartel kontroliše proizvodnju u svojim članicama putem sistema proizvodnih kvota koje su i uspostavljene s ciljem da utiču na cijene nafte.
Analitičari u Persijskom zalivu ukazuju da je cilj poziva za održavanje ovog sastanka da pokaže da OPEK nije odgovoran za skok cijena tog energenta.
“Sastanak treba da objektivno razmotri glavne uzroke poskupljenja nafte umjesto da jednostavno optuži proizvođače za taj rast. Sve strane moraju učestvovati u rješavanju te krize”, ukazao je kuvajtski analitičar Kamel al-Harami.
Saudijski ekonomista Ali al-Dakak smatra da su podsticaj svjetskim
cijenama nafte dale “divlje špekulacije”, kao i pomanjkanje prerađivačkih kapaciteta u potrošačkim zemljama, naročito u SAD.
“Zahtjev potrošačkih zemalja za povećanje proizvodnje je politički motivisan”, ocjenio je on.
Predstavnici proizvođačkih i potrošačkih zemalja su se sreli i u martu, na međunarodnom energetskom forumu u Rimu, a susrešće se i na Svjetskom kongresu o nafti u Madridu koji se održava od 29. juna do 3. jula.