RIJAD, Saudijska Arabija i Rusija su potpisale dvostrani sporazum o ulasku Rusije u Svjetsku trgovinsku organizaciju (STO), objavljeno je u Rijadu.
Ranije je Saudijska Arabija važila za jedinu državu u daljem okruženju Rusije, koja je sprečavala članstvo najprostranije zemlje svijeta u globalnoj trgovinskoj organizaciji, prenosi agencija RIA Novosti.
Ruska glasila su krajem maja ukazivala da je Saudijska Arabija imala primjedbe na niske cijene gasa u Rusiji, zahtjevajući da ih poveća do svjetskog nivoa.
Neslaganje s takvim uslovima Saudijske Arabije ruski predstavnici na pregovorima su obrazlagali činjenicom da su uspjeli da odbrane niske cijene pri potpisivanju dvostranih sporazuma sa SAD i Evropskom unijom (EU).
Ruski premijer Vladimir Putin je u ponedeljak u telefonskom razgovoru sa kraljem Saudijske Arabije Abdulom, razmotrio pitanje priključenja Rusije STO, ali detalji razgovora nisu objavljeni.
Postizanjem sporazuma sa Saudijskom Arabijom Rusija je završila proces potpisivanja dvostranih dogovora o stupanju u trgovinsku organizaciju.
Proces učlanjenja Rusije u STO bi, ipak, mogao da se oduži, jer još neke članice prete blokiranjem ruskog puta u Organizaciju, navodi se u izvještaju RIA Novosti.
Gruzija tako insistira na legalizaciji carinskih punktova u Abhaziji i Južnoj Osetiji, Finska od Rusije traži da ukine izvozne carine za drvnu građu, a EU zahtjeva od Moskve da smanji finansijsku podršku domaćoj poljoprivredi.
Sem toga, ove godine je u redove STO je primljena i Ukrajina, koja takođe ima pravo da zatraži dvostrane pregovore s Rusijom.
Moskva pokušava da se priključi STO – u još od sredine 1990-ih godina. Za najvećeg protivnika ovog procesa dugo su važile SAD, koje su odbijale da potpišu dvostrani sporazum.
Taj sporazum je, najzad, postignut krajem 2006. godine. Nakon toga se očekivalo da će Rusija brzo pristupiti STO – u, ali je taj cilj za Moskvu i dalje, prema svemu sudeći, nedostižan.
Treba, međutim, imati u vidu da je lani sadašnji premijer Rusije Vladimir Putin izjavio (tada u svojstvu šefa države), da će njegova zemlja ući u STO isključivo “pod uslovima koji joj budu odgovarali”.