NJUJORK/LONDON, Cijene nafte su blago opale zbog izvještaja da će vodeća članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) u avgustu zabilježiti novi rast proizvodnje.
Američka “laka” nafta WTI za isporuku u septembru pala je za dva centa na 46,77 dolara, a sjevernomorska nafta “brent” je oslabila 16 centi na 49,69 dolara, izvještava agencija AFP, dodajući da su cijene oba tipa ovog energenta u sredu zatvorene na višem nivou.
Cijene su ove nedelje dostigle petonedjeljni maksimum, podržane nadom da će rusko-saudijska saradnja možda dovesti do sporazuma o zamrzavanju proizvodnje, što bi ublažilo upornu prezasićenost ponude koja traje na tržištu od kraja prošle godine.
Članice OPEK-a i konkurentske zemlje nečlanice naftnog kartela trebalo bi da održe neformalni sastanak u Alžiru sljedećeg mjeseca, a Saudijska Arabija i Rusija su nagovestile mogućnost postizanja dogovora o mjerama za stabilizaciju cijena.
Tržište je juče bilo dodatno podstaknuto nakon nedjeljnog izveštaja o komercijalnim zalihama “crnog zlata” u SAD-u, koji je pokazao značajan pad zaliha nafte, što ukazuje na rast tražnje u vodećem svjetskom potrošaču tog energenta.
Zalihe sirove nafte u SAD opale su za 2,5 miliona barela u nedjelji zaključno sa 12. avgustom, dok su zalihe benzina smanjenje za 2,7 miliona barela, pokazali su zvanični podaci.
Analitičari kažu da su rast cijena ugrozili medijski izveštaji da će Saudijska Arabija, vodeći proizvodjač u OPEK-u, povećati proizvodnju do novog rekordnog nivoa u avgustu.
U julu je saudijska proizvodnja iznosila rekordnih 10,67 miliona barela dnevno, navodi francuska agencija.
“Oporavak cena su ukočili signali da Saudijci pumpaju u avgustu još više nafte, što bi moglo da osnaži poziciju te kraljevine tokom razgovora u Alžiru sledećeg meseca”, ocijenio je šef odseka za naftu i gas u kompaniji EY, Sandživ Gupta.
“Tržište nafte će i dalje biti na klackalici zbog sumnje prema koordinisanim naporima za stabilizaciju proizvodnje”, naveo je Gupta u komentaru za AFP.
Stiven Inis, viši trgovac na platformi Oanda, smatra da su cijene na silaznoj putanji “pošto bledi optimizam u pogledu postizanja sporazuma o zamrzavanju proizvodnje… nakon što je Iran pokazao da nije zainteresovan za takav aranžman”. B92