BANJALUKA, Tržište kapitala u BiH, a posebno Sarajevska berza, u toku prošlog mjeseca bilježi najveći prosječni pad cijene akcija među berzama u regionu.
Indeks SASX-10, koji prati kretanje cijene akcija najlikvidnijih kompanija na Sarajevskoj berzi, “crni januar” je okončao s minusom od 10,2 odsto, sa 1.233,65 na 1.107,73 poena.
Glavni indeks Banjalučke berze BIRS bilježi nešto blaži mjesečni pad, od 5,8 odsto, što ga je, ipak, svrstalo na pretposljednju poziciju na prostoru bivše Jugoslavije. Ispred su beogradski indeks Belex-15, koji je potonuo za pet proceneta, i zagrebački Crobex, čija je vrijednost umanjena za 2,4 odsto.
Četiri berze na eks-YU prostoru, pak, bilježe rast cijena akcija. Najveći oporavak ostvaran je na podgoričkoj Montenegro berzi, čiji je indeks MOSTE u mjesec dana skočio za 12,8 odsto. Slijede crnogorski indeks NEX20 s rastom od 8,5 odsto, makedonski MBI-10 koji je u “zelenom”za 6,8 odsto i slovenački SBI20 od 3,8 odsto.
Berzanski analitičari kažu da za izrazito loš početak godine u BiH, posebno Sarajevske berze, nema posebnog tržišnog razloga, već da se radi o nastavku negativnog trenda koji potresa domaće i globalno tržište kapitala i utiče na sve veće povlačenje inostranih investitora.
“Bilo bi interesantno vidjeti statistiku trgovanja preko skrbničkih računa. Lično pretpostavljam da su inostrani investicioni fondovi suočeni s problemom likvidnosti u Evropi, prodavali dionice koje imaju na našem tržištu, što je onda uticalo na pad cijene”, kaže Emir Somun, direktor “ASA Brokersa” iz Sarajeva.
Januarskom potonuću berzanskog indeksa SASX-10, kako smatra, dijelom su doprinijeli i mali investitori koji po svaku cijenu prodaju svoje dionice u cilju otplate kredita koje su u vrijeme berzanske euforije masovno podizali u svrhu kupovine akcija.
Somun je, komentarišući najavljenu segmentaciju tržišta Sarajevske berze, kazao da ona neće uticati na oporavak tržišta kapitala.
“S tim ćemo možda izbjeći pojavu velikih skokova i padova cijene kroz trgovanje malim brojem dionica, ali ne vjerujem da će sama segmentacija donijeti veći promet na berzi”, kaže Somun, koji oživljavanje domaćih berzi isključivo vezuje za promjenu trenda na svjetskom tržištu. Nezavisne novine