LONDON, Lideri EU sastali su se u Briselu kako bi usvojili stroža ograničenja za budžetski deficit i javni dug zemalja članica.
Britanski Bi-Bi-Si navodi da je ranije smatrano da će ta tačka dnevnog reda proći bez većih problema, jer niko od evropskih lidera ne želi da im se ponovi situacija kada je grčka kriza prijetila da ugrozi evro.
Međutim, Njemačka i Francuska zatražile su još oštrije mjere za “neposlušne” članice zbog čega su, čak iznijeli prijedlog i o izmjeni Lisabonskog ugovora.
Namjere njemačkog kancelara Angele Merkel i francuskog predsjednika Nikole Sarkozija su izazvale bijes kod pojedinih evropskih lidera ali i strah.
“Ono što Merkelova i Sarkozi predlažu jeste da bi zemlja članica koja prekrši stroga pravila o sumi koju je moguće pozajmiti u okviru evrozone, mogla da izgubi čak i pravo glasa. To bi bila vrlo drastična mjera. Njemačka, s druge strane, izdvaja svoj novac i želi strožiju regulativu kako bi se zaštitila u budućnosti. Zbog toga zahtjeva izmjenu Lisabonskog ugovora što za mnoge druge predstavlja pravi užas, jer je malo onih koji žele da se ponovo otvori ta `Pandorina kutija`”, navodi Bi-Bi-Si.
Ponavljanje mučnog procesa sa usvajanjem, ovog puta sa izmjenama Lisabonskog ugovora, ne želi ni Njemačka.
U Berlinu se nadaju da bi ovoga puta sve moglo da se završi ubrzanim postupkom s obzirom na njemačka izdvajanja za evrozonu.
Njemački kancelar je u jučerašnjem govoru pred parlamentom poručila da će pozvati svoje kolege unutar EU da prihvate izmjene Lisabonskog ugovora, jer neodrživi dugovi predstavljaju najveću prijetnju po evrozonu.
Ideja o izmjeni Lisabonskog ugovora je izazvala bijes Holandije, Finske i Irske, gdje je dva puta održavan referendum zbog novog evropskog Ustava.
Prijedlog Merkelove i Sarkozija nije naišao na oduševljenje ni u Velikoj Britaniji ali ova zemlja nije članica evrozone,tako da joj određeni član Lisabonskog ugovora, baš kao i Danskoj, dozvoljava da bude izuzeta od sankcija koje se odnose na 16 članica čija je zajednička valuta evro.