VAŠINGTON, Ministri finansija grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) počinju danas sastanak u Vašingtonu, radi razgovora o mjerama koje bi trebalo da osiguraju ekonomski oporavak i spriječe krize u budućnosti, mada je pogoršanje grčkih nedaća sa državnim dugom jasan znak da je globalna ekonomija još ranjiva.
Zemlje G20 čije je zajedništvo, skovano tokom krize, doprinijelo okončanju recesije, moraju da nađu zajedničku osnovu za kontroverzna pitanja, uključujući regulisanje bankarskog sektora, uravnoteženje globalnog rasta i davanje veće uloge zemljama s privredama u naglom usponu.
Njihovi razgovori će vjerovatno biti usmjereni i na probleme Grčke, mada ta zemlja nije zvanično na dnevnom redu sastanka, nakon revidiranja naviše njenog ogromnog budžetskog deficita i navale investitora na prodaju već ionako urušenog grčkog duga, prenio je Rojters.
Ministri finansija G20 i guverneri centralnih banaka će razgovarati i o prijedlogu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o oporezivanju banaka radi nadoknade vladinih troškova za njihovo spasavanje, kao i o neophodnosti da se promjeni praksa spasavanja finansijskih institucija koje su krajnje rizično poslovale novcem poreskih obveznika pod izgovorom da su “suviše velike da bi propale”.
Očekuje se takođe da će finansijski čelnici G20 potvrditi da je globalni oporavak jači nego što se prvobitno mislilo i da će razmotriti prijedloge za osiguravanje održivog rasta, uz istovremeno sređivanje globalnih neuravnoteženosti koje najsimboličnije predstavlja ogroman američki deficit, u suprotnosti s ogromnim kineskim suficitom, prenijela je agencija Kjodo.
Oni će, uz to, razgovarati i o reformi MMF, kako bi ekonomije u naglom usponu dobile veći ulogu u donošenju odluka te institucije, kao i o pripremama za samit lidera G20, planiran za jun u Torontu.
G20 je prošlog septembra u Pitsburgu prerasla u vodeći svjetski ekonomski forum, istisnuvši manji klub razvijenih ekonomija G7, kada se shvatilo da je bogatom svijetu, iz kojeg je i potekla kriza, potrebna pomoć moćnih zemalja u usponu za rješavanje globalnih problema. Tanjug