SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović smatra da uloga i značaj zaštite potrošača u BiH nije na adekvatnom nivou, kako je to u regionu i zemljama EU.
Šarović je na svečanoj sjednici Savjeta za zaštitu potrošača rekao da su proteklih godina učinjeni mali napori da se poveća uloga različitih udruženja koja se bave zaštitom potrošača.
“Pokušavamo da dođemo do tog cilja, a podrška ovog ministarstva i drugih institucija BiH je vrlo značajna. U okviru Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa uspostavili smo Savjet za zaštitu potrošača kako bismo ovo pitanje podigli na još veći nivo“, naveo je Šarović na sjednici, povodom obilježavanja 15. marta – Svjetskog dana potrošača.
On je izrazio nadu da će Ministarstvo uskoro realizovati brojna neriješena pitanja s ciljem da uloga potrošača i njihovih predstavnika bude na adekvatnijem nivou.
Predsjedavajući Savjeta za zaštitu potrošača BiH Dragan Milović rekao je da je BiH, kao i zemlje u regionu, uz međunarodnu pomoć donijela Zakon o zaštiti potrošača.
“U ovom trenutku sredstva EU bi mogla pomoći u radu udruženja za zaštitu potrošača, koja se susreću sa nizom, prije svega, finansijskih problema. Mi im pružamo skromnu pomoć, zbog čega je neophodno da se cjelokupno društvo više angažuje u rješavanju njihovih problema“, dodao je Milović.
On je naveo da je Savjetodavni servis za potrošače formiran u okviru Ministarstva sa željom da se prevaziđe osnovni nedostatak, a to je da potrošači ne znaju svoja prava.
Predsjednik Skupštine Saveza udruženja potrošača BiH Murat Rašidović smatra da su učinjeni značajni iskoraci u uvažavanju prava potrošača, te da institucije na svim nivoima sinhronizovano rade na tom planu.
“Doneseni su brojni propisi na čijoj primjeni se radi, a inspekcijski organi uvažavaju stavove udruženja potrošača i ozbiljno shvataju naše primjedbe“, rekao je Rašidović.
Problem sa kojim se najčešće suočavaju udruženja potrošača odnosi se na hranu koja ulazi na tržište bez propisanih standarda. Rašidović kaže da udruženja traže da nadležne institucije vrše strožu kontrolu robe koja ulazi u BiH.
“Imamo dosta problema i sa cijenama koje se neopravdano povećavaju. Te kalkulacije nisu rezultat stvarnih troškova. Često se dešava da preduzeća koja posluju sa gubicima, povećanjem cijene svojih proizvoda nastoje pokriti gubitke. Nezadovoljni smo jer država upravlja tim preduzećima, a neki predstavnici u državnim institucijama neodgovorno se odnose prema funkciji koju obavljaju“, naveo je Rašidović. Srna