SARAJEVO, Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH juče je u Sarajevu imao sastanka sa Borisom Pašalićem, ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Šemsudinom Dedićem, ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH.
Nakon razgovora sa entitetskim resornim ministrima Šarović je istakao da su razgovarali prije svega o zajedničkim aktivnostima kojima će pokušati zaštiti domaće poljoprivredne proizvođače, ali i zdravlje građana BiH.
Kazao je i da su razmatrali još tema među kojima je i korištenje sredstava predpristupnih fondova Evropske unije i potreba organizacije nultog popisa stočnog fonda u BIH, što je neophodno za dobijanje dozvole za izvoz crvenog mesa u EU.
“Najviše pažnje smo posvetili pojavi ili informacijama koje se odnose na pojavu bolesti listerije u nekim zemljama EU i potrebi da BiH pristupi odgovarajućim pripremama i aktivnijem uključenju inspekcijskih organa i u RS i u FBiH, kao i Kancelarije za veterinarstvo BiH, sve cilju zaštite zdravlja ljudi. S obzirom da smo imali dobre rezultate i da smo dobro sarađivali kada su u pitanju bolesti kvrgave kože, ali i bolesti, koja je u nekim zemljama i dalje aktuelna, afričke svinjske kuge”, istakao je Šarović i dodao:
“BiH uvozi velike količine junećeg i goveđeg mesa na godišnjem nivou i to zaslužuje posebnu pažnju. O aktivnosti i mjerama razgovaraćemo i preduzećemo određene aktivnosti narednih dana, a o tome ćemo obavijestiti nadležne institucije.”
Osvrnuo se i na izvoz mesa u Republiku Tursku, koji je dogovoren, ali su zajednički konstatovali da, iako turska strana vrši pripreme za izvoz, taj proces ide sporo.
“U BiH dolazi zamjenik ministra poljoprivrede Turske i iskoristićemo priliku da ukažemo na sporost u pripremama. Neophodno je da i sa svoje strane pomognemo kako bi što prije krenuo otkup tovnih bikova. Posebno imajući u vidu da, po mojim informacijama, u BiH je trenutno spremno za klanje najmanje 20.000 grla”, kazao je Šarović.
Naglasio je da je neminovno da u narednim danima zajednički preduzmu aktivnosti u cilju zaštite domaće proizvodnje, ali i zaštite zdravlja ljudi.
“Postigli smo visok stepen saglasnosti, jer ovo nije problem ni RS, ni F BiH, ovo je problem države BiH. Jer, danas imamo proizvođače koji u svojim stajama imaju veliki broj utovljenih bikova, a nemaju gdje da ih prodaju. S druge strane uvozimo velike količine mesa iz zemalja gdje su se pojavile određene bolesti, kao što je listerija. Naprostor želimo da u prvi plan stavimo naše proizvođače. Saglasni smo da treba više pažnje posvetiti njima i njihovim interesima, nego interesima zemalja u okruženju i njihovih proizvođača. To je u stvari najsnažnija poruka da smo danas dogovorili ne samo da ćemo biti odlučniji u tom smislu, već da ćemo imati dnevnu komunikaciju, sutra će se već naši saradnici sresti i razgovarati oko određenih analiza, koje su potrebne da uradimo da bi se odlučili o budućim koracima. Jako je važno da pošaljemo poruku našim poljoprivrednim proizvođačima, ali i potrošačima koji konzumiraju to meso koje se uvozi, da će oni biti u prvom planu kada su u pitanju naši budući koraci”, poručio je Pašalić.
Federalni ministar Dedić istakao je da su sva pitanja o kojima su razagovarali značajna za poljoprivredne proizvođače širom BiH.
“Pored borbe za strana tržišta za izvoz naših proizvoda u druge zemlje istovremeno želimo da zaštitimo domaću proizvodnju na način da zahtijevamo veće kontrole kada je u pitanju uvoz u BiH. Nastojimo da izvozimo, konkretno kada je u pitanju meso, meso prve i druge klase u zemlje EU, u Tursku, a istovremeno u našu zemlju uvoze se velike količine mesa treće i četvrte kategorije. Mi na to imamo pravo i želimo da zbog i zdravlja stanovništva i zaštite domaće proizvodnje određene mjere aktiviramo u narednom periodu”, naglasio je Dedić.
Sva tri ministra su najavili da se već od sutra na graničnim prelazima u BiH može očekivati rigoroznija kontrola uvoza mesa.
Istakli su i da će zajedničkim mjerama pokušati navesti bh. mesne proizvođače da li im se isplati da uvoze meso iz inostranstva, ako trenutno u BiH ima nekoliko desetina hiljada utovljenih bikova. Anadolija