SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Mirko Šarović izjavio je danas da je u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi neophodno obezbijediti regionalni pristup u ponudi prema turistima iz Kine jer je BiH mala, kao i ostale zemlje u regionu.
Uoči Samita na visokom nivou o saradnji u oblasti turizma između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope /16 plus jedan/, koji je počeo danas u Sarajevu, Šarović je istakao da se kineski turisti u prosjeku zadržavaju dva dana u BiH, te da je konferencija pokušaj da se u saradnji sa drugim zemljama regiona to promijeni.
“U posljednjih pet godina dolazak kineskih turista u BiH se upetostručio, a u 2016. godini u BiH je boravilo blizu 17.000 kineskih turista. Činjenica je da se oni u BiH zadržavaju samo dva dana, a ovo danas je pokušaj da ostanu duže”, rekao je Šarović, koji je domaćin konferencije.
On je ocijenio da je neophodno brendirati određene turističke destinacije u BiH kako bi bile interesantnije kineskim turistima, te riješiti problem nedostatka prevodilaca na kineski jezik.
Šarović je izrazio očekivanje da će konferencija u Sarajevu o saradnji zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope sa Kinom biti uspješna.
Zamjenik ministra u Vladi Kine Du DŽijan, koji je zadužen za turizam, izrazio je zadovoljstvo što prisustvuje Četvrtoj konferenciji za turističku saradnju Kine i zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope u okviru platforme za saradnju “16 plus jedan”.
“Saradnja u oblasti turizma između Kine i zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope godinama bilježi rast i do sada su ostvareni zadivljujući rezultati. Broj turista između Kine i zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope koji idu u jednom ili drugom smjeru povećao se sa 500.000 u 2011. godini na 1.250.000 u 2016”, rekao je Du.
On je izrazio uvjerenje da saradnja u oblasti turizma u okviru “16 plus jedan” ima ogroman potencijal i budućnost, kao i da će današnja konferencija u Sarajevu dati sjajne rezultate.
Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić izjavio je novinarima da BiH mnogo očekuje od mehanizma “16 plus jedan”, a da današnja konferencija predstavlja samo jedan od segmenata saradnje sa Kinom i zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope.
“Saradnja u turizmu izuzetno je značajna jer turizam postaje sve značajnija i važnija privredna grana koja se razvija izuzetno pozitivnom dinamikom. Uzimajući u obzir porast turizma u posljednje tri godine, BiH se nalazi među 20 zemalja svijeta po najvećem broju turističkih posjeta i to je nešto što raduje”, rekao je Zvizdić.
Prema njegovim riječima, Kina je tokom posljednje četiri do pet godina imala najveći broj turista koji su izašli van granica te zemlje.
“Prošle godine to je na svjetskom nivou četiri odsto i riječ je milijardu i 200 miliona turističkih izlazaka. Zbog toga ćemo za nekoliko dana potpisati sporazum o bezviznom režimu sa Kinom koji će sasvim sigurno povećati broj turista, a pokrenućemo inicijativu o direktnoj avio-liniji koja bi povezala Peking sa Beogradom i Sarajevom”, dodao je Zvizdić.
On je izrazio očekivanje da će kvalitetena saradnja sa Kinom, osim turizma, biti i u drugim oblastima, posebno energetici.
“Zbog toga će u Budimšpešti biti potpisan ugovor o izgradnji bloka sedam termoelektrane u Tuzli. Tu su i brojni drugi projekti, kao što su auto-putevi u Republici Srpskoj, novi energetski projekti, zatim forum za informacione tehnologije koji će biti održan iduće godine u BiH”, naveo je Zvizdić.
Samit na visokom nivou o saradnji u oblasti turizma Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope završava se sutra.
Cilj konferencije je razmatranje novih mjera za jačanje turističke saradnje, između ostalog i pripremom turističke rute koja povezuje svjetsko kulturno nasljeđe Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope. Srna