PODGORICA, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je danas da između BiH i Crne Gore nema otvorenih pitanja, tako da privredna saradnja treba da bude na mnogo većem nivou nego što je sada.
On je na Poslovnom forumu Crna Gora – BiH, održanom u Privrednoj komori u Podgorici, naglasio da privredna saradnja mora biti mnogo bolja, a robna razmjena koja trenutno između BiH i Crne Gore iznosi 150 miliona evra trebalo bi da bude najmanje 300 miliona evra.
“Moja želja je da podstaknem privrednike sa jedne i druge strane i da ekonomske odnose dvije zemlje podignemo na viši nivo. BiH i Crna Gora su dvije prijateljske zemlje koje nemaju otvorenih pitanja, niti ima pitanja koja opterećuju odnose i smatram da postojeći obim razmjene ni izdaleka ne zadovoljava naše potrebe”, rekao je Šarović u obraćanju privrednicima BiH i Crne Gore.
On je istakao da Crna Gora izvozi u BiH oko 24 miliona evra, a da je preostali dio od 150 miliona evra izvoz BiH u Crnu Goru.
Šarović je istakao da nakon ulaska Hrvatske u EU 1. jula, postoji određena šansa da privrednici iz Crne Gore, u okviru Cefte, snažnije zakorače na tržište BiH.
“Kao susjedu Crnoj Gori preporučujemo da se ta prilika iskoristi”, naglasio je Šarović.
On je pozvao Crnu Goru i Srbiju da nastave da razvijaju Cefta sporazum, uključujući potpisivanje dokumenata o lakšem razmjenjivanju roba.
Šarović je rekao da u privrednoj saradnji Crne Gore i BiH treba dati posebno šansu Luci Bar.
“BiH je u pregovorima sa EU napravila izuzeće od pravila Unije, kada je riječ o Luci Ploče. Ja sam na više mjesta isticao potrebu da olakšamo putnu komunikaciju i kako bi transport robe mogao da se orjentiše i preko Luke Bar”, naglasio je Šarović.
On je istakao da BiH treba da se više orijentiše na Luku Bar.
Potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Ivan Saveljić naglasio je da je razvoj regionalne saradnje jedan od najvažnijih ciljeva u privrednim odnosima dvije zemlje.
“Od 649,5 miliona evra ukupne robne razmjene Crne Gore sa inostranstvom, za četiri mjeseca ove godine sa BiH je ostvareno 41,3 miliona evra ili 6,9 odsto”, rekao je Saveljić na skupu privrednika BiH i Crne Gore.
On je dodao da Crna Gora u BiH najviše izvozi sirovu i štavljenu kožu, prerađevine od mesa, ribe, dok Crna Gora uvozi iz BiH neorganske hemijske proizvode, gvožđe, čelik, mlijeko.
“U strukturi dolazaka i noćenja stranih turista u prošloj godini turisti iz BiH su ostvarili 95.271 dolazak i 679.317 noćenja”, naveo je Saveljić.
Na skupu u Privrednoj komori Crne Gore govorio je i potpredsjednik Spoljno-trgovinske komore BiH Nemanja Vasić.
Šarović će tokom boravka u Podgorici imati sastanak sa čelnicima Privredne komore Crne Gore i predsjednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem.
Spoljnotrgovinska komora BiH saopštila je danas da susreti na Poslovnom forumu Crna Gora – BiH, imaju veći značaj što se ulaskom Hrvatske u EU 1.jula javlja potreba za tješnjom saradnjom među kompanijama iz regiona.
U okviru Poslovnog foruma, a nakon zvaničnog prijema delegacije BiH kod predsjednika Privredne komore Crne Gore Velimira Mijuškovića, upriličene su prezentacije o mogućnostima privredne saradnje između dvije zemlje i bilateralni sastanci privrednika BiH i Crne Gore.
Osim Šarovića, u privrednoj delegaciji BiH su potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore Nemanja Vasić, predstavnici devet kompanija iz BiH – “Voćar Piramida” , “Vitaminka”, Zemljoradnička zadruga “Livač”, “Agreks”, “Dak”, “Neimaks”, “MI- Trivas”, Podrumi Andrija i “Bodaksko”.
Poslovni forum je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore. Srna