SARAJEVO – Bosna i Hercegovina je pripremila ukupno 11 miliona KM za izgradnju modernog graničnog prelaza Bratunac- Ljubovija.
Projektna dokumentacija je spremna, međutim sporno je zemljište na kojem bi se trebao graditi granični prelaz.
„Sedam miliona KM sredstava dobijenih od klirinškog duga bit će alocirano na račun Uprave za indirektno oporezivanje, a dodatna četiri miliona će se obezbijediti kroz budžet 2018. godine i to će biti dovoljno za izgradnju ovog graničnog prijelaza“, potvrdio je juče Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, nakon sastanka koji je održan u Sarajevu sa predstanvicima UIOBiH, Ministarstva saobraćaja i veza RS, Ministarstva bezbjednosti BiH i saobraćaja i komunikacija BiH.
Projektna dokumentacija je završena, rekao je Šarović, ali neke druge stvari će zahtijevati dodatne konsultacije, kao što je pitanje imovinsko-pravnih odnosa, na što je, kako je rekao Šarović, potrošeno najviše vremena.
RS je završila dokumentaciju i zemljište će staviti na raspolaganje UIOBiH.
„ Zemljište će biti u vlasništvu RS, i dat će se na korištenje 50 godina“, kazao je Šarović.
Ocijenio je da će to biti predmet iznošenja stavova pravobranilaštva.
„To uslovljava i građevinsku dozvolu i raspisivanje tendera. RS je riješila pitanje pristupnih puteva, a to je 400 metara saobraćajnice između GP i regionalne saobraćajnice. To je udio RS u finansiranju projekta“, kazao je Šarović.
Tvrdi da sa Srbijom nije ispregovaran međudržavni ugovor o graničnim prijelazima, a to je preduslov za funkcioniranje prelaza između dvije zemlje.
Izgradnjom ovog graničnog prijelaza BiH bi, kako je kazao Šarović, dobila jedan od najmodernijih graničnih prijelaza, koji bi bio opremljen svim sadržajima.
„Granični prelaz bi bio najviše kategorije, i ne bi bio samo prelaz za robu nego bi imao sve inspekcije i sa najvišim inspektoratom za hranu. Podrazumijevao bi veći promet, više pratećih sadržaja i podsticaj razvoju tom siromašnom dijelu BiH“, kazao je Šarović, dodajući da je realan rok za igradnju ovog graničnog prijelaza 2018. godina.
Miro Džakula, dirketor UIOBiH smatra da prelaz nova vrijednost koja spaja ljude i olakšava prijevoz dobara.
„Ovo ističem jer je Uprava dosta puta bila predmet opravdanih kritika, a za njih nismo odgovorni. Ne možemo stići sve, jer su granični prelazi zapušteni, nije ulagano u infrastrukturu. Pokušavamo napraviti modernim granične prijelaze“, kazao je Džakula.
Tvrdi da je izgradnja GP Bratunac – Ljubovija je jako složen proces, zahtijeva sinergiju institucija i ministarstava, ali i komunikaciju na nivou BiH i Srbije.
Upitan da kaže u čijem vlasništvu je zemlja na drugim graničnim prelazima u BiH, Džakula je rekao da su svi prelazi i zemlja u vlansištvu UIOBiH, a da je UIO BiH državna institucija. Nezavisne novine