SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da resorno ministarstvo u saradnji sa Svjetskom bankom, entitetima, kantonima i opštinama radi na projektu jačanja konkurentnosti i otklanjanju regulatornih i administrativnih prepreka u poslovanju u BiH.
“Cilj nam je stvaranje povoljnog poslovnog okruženja zbog čega radimo na izmjeni i dopuni Zakona o politici direktnih stranih investicija i izmjenama Zakona o slobodnim carinskim zonama, a u pripremi je više bilateralnih i multilateralnih sporazuma o unapređenju i zaštiti investicija”, rekao je Šarović danas na zajedničkoj sjednici Predstavničkog doma i Dom naroda parlamenta BiH, odgovarajući na pitanje poslanika Boška Tomića – “kako popraviti poražavajući rejting BiH na planu lakoće poslovanja firmi?”.
Šarović je potvrdio da se BiH, prema analizama Svjetske banke iz prošle godine, a po indikatorima efikasnosti pravnog okvira, nalazi na 109. mjestu, po transparentnosti politike na 134. mjestu, po uticaju kriminala i korupcije na ekonomsko-poslovno okruženje na 89. mjestu, po organizovanom kriminalu na 110. mjestu, po pouzdanosti policijske službe na 68. mjestu, po etičkom ponašanju preduzeća na 134. mjestu, po jačanju revizije na 119. mjestu.
“Samo po jednom parametru BiH je na prvom mjestu, a to je inflacija”, naveo je Šarović.
Prema njegovim riječima, u BiH je za registrovanje firme i početak rada potrebno 37 dana, a za to isto u Makedoniji potrebna su dva dana, zbog čega je BiH na 165. mjestu od 185 rangiranih zemalja.
On je dodao da je BiH po brzini dobijanja građevinske dozvole na nezavidnom 159. mjestu, a po brzini priključenja električne energije na 154. mjestu.
Šarović je istakao da se domaće investicije ne vode na nivou BiH nego po entitetima.
“Kada je riječ o direktnim stranim investicijama, u Ministarstvu se vodi samo evidencija, a na nivou BiH formirana je posebna Agencija za promociju stranih investicija – Fipa”, podsjetio je Šarović.
On je dodao da je, prema raspoloživim informacijama, investiciona klima u BiH slaba, a trend nije ohrabrujući, posebno nakon 2008. godine.
Šarović je precizirao da su 2009. godine investicije u BiH iznosile 280 miliona KM, 2010. godine 680 miliona, 2011. godine 428 miliona i 2012. godine 430 miliona KM.
“Za nepovoljnu investicionu klimu u BiH postoje brojni razlozi kao što je nedostatak investicione politike, nizak stepen razvoja infrastrukture, složena struktura vlasti, neusklađeno zakonodavstvo u ovoj oblasti”, zaključio je Šarović.
Poslanik Boško Tomić rekao je da je cilj njegovog pitanja bio da animira, ne samo resornog ministra, nego sve nadležne institucije i pojedince u BiH da svi zajedno više urade na planu poboljšavanja uslova poslovanja u BiH i njenog rejtinga u sferi privlačenja stranih investicija. Srna