BANJALUKA – Prva emisija obveznica Republike Srpske na međunarodnom finansijskom tržištu zakazana je za sutra. Da li će se ostvariti procjene ekonomista da bi kamatna stopa mogla biti oko pet odsto zanima i Federaciju BiH prije donošenja odluke o zaduženju na stranim berzama.
Emisijom petogodišnjih obveznica RS planira da se ne Bečkoj berzi zaduži za 200 miliona evra.
Član Udruženja ekonomista RS „SWOT“ Miloš Grujić rekao je da je ovo izuzetno povoljan momenat za zaduživanje i prepakivanje dugova jer su kamatne stope niske i jer je 6M EURIBOR danas oko -0,268 odsto.
„Diverzifikacijom izvora finansiranja smanuje se zavisnost kako od inostranih, tako i domaćih finansijskih institucija. Osim toga, domaći izvori finansiranja su već previše izloženi riziku jednog emitenta – entiteta“, istakao je Grujić.
Dodaje da je, s obzirom na loš kreditni rejting BiH i RS, smatrao da bi pribavljanje novca u inostranstvu moglo biti znatno skuplje nego na domaćem tržištu.
„Međutim, nakon vijesti sa road showa i izjave ministra finasija RS, mislim da će kamatna stopa biti oko pet odsto. Ta kamatna stopa jeste veća od one po kojoj se Republika Srpska zaduživala na domaćem tržištu, ali je manja od one koja se očekivala početkom godine“, istakao je Grujić.
Prema ocjeni agencije „Standard & Poor's“ BiH ima suvereni kreditni rejting „B sa stabilnim izgledima”, a koji imaju još Nigerija, Pakistan i Uganda. Isti kreditni rejting ima i Republika Srpska.
„Prinosi na desetogodišnje obveznice ovih zemalja su od osam do 14 odsto. U skladu sa tim, emisija obveznica po kamatnim stopama koje su već ostvarene ovdje predstavljala bi pozitivno iznenađenje. S druge strane, Grčka, koja je imala velikih problema sa javnim finansijama i vraćanjem dugova, trenutno ima prinos od 4,35 odsto. Osim toga, za lakše projektovanje otplata poželjno je da ne budemo vezani za dolar već za evro, što se i očekuje. Dakle, uz dobru prezentaciju na road showu i adekvatne garancije Republika Srpska može da emituje obveznice po stopi koja jeste manja od pet odsto što je za prvo pojavljivanje na stranom tržištu sasvim prijatan rezultat“, smatra Grujić.
Ministar finansija FBiH Jelka Milićević rekla je za portal CAPITAL da je izlazak na međunarodno finansijsko tržište puno složeniji posao nego kada se izlazi na domaće tržište.
„Možda to bude dobra praksa, pa je i Federacija BiH prihvati. Cijena možda ne bude veća od one na domaćem tržištu, to su sve procjene. Tržište će odreagovati i pokazati kako to ide“, kazala je Milićevićeva.
Dodala je da FBiH ne planira u ovom momentu bilo kakvu emisiju obveznica ili trezorskih zapisa na domaćem tržištu kapitala.
„Vidjećemo da li ćemo za tim imati potrebe u zadnjem kvartalu“, rekla je Milićevićeva.
U intervjuu za portal CAPITAL ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da će izlazak Republike Srpske na međunarodno finansijsko tržište sasvim sigurno biti nešto skuplji, nego da obveznice emituje na domaćem tržištu.
„Na domaćem tržištu nismo mogli prikupiti svih 200 miliona evra. Izlazak na međunarodno tržište za nas je i finansijsko i političko pitanje. Mislim da smo izabrali dobar trenutak kada ćemo to uraditi i očekujem da ćemo prodati obveznice u onom obimu u kojem smo i planirali“, rekao je Tegeltija.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan