BEOGRAD, Članice Srpskog poslovnog kluba Privrednik i predstavnici Saveza Samostalnih Sindikata Srbije istakli su potrebu za hitnim mjerama Vlade Srbije i NBS.
Oni traže stabilizovanje monetarne politike, finansijsku podršku proizvodnji, stimulaciju potrošnje i privlačenju investicija, ukazujući da je potreban širi koncenzus u društvu oko načina izlaska iz krize.
“Ekonomska kriza se i dalje razvija sa zabrinjavajućim efektima na poslovanje i sa neizvesnim vremenom trajanja do konačne stabilizacije, te je zajednički konstatovana potreba da se što pre ostvari konsenzus socijalnih učesnika u dogovoru oko sadržaja sledećih koraka reformi i podsticajnih mera koje treba da ublaže ovakvo stanje”, navedeno je u zajedničkom saopštenju Sindikata i kluba Privrednik.
Poslije sastanka sa predstavnicima Saveza Samostalnih Sindikata Srbije, članice Privrednika su ukazale da je potrebna efikasnija saradnja sa Vladom Srbije, između ostalog i oko uključenja u medjudržavne aranžmane, a prije svega sa Kinom i Rusijom, čiji potencijali još uvek nisu dostupni našim preduzećima.
Privrednici su istakli potrebu da se izjednače uslovi privređivanja u Srbiji sa uslovima privredjivanja u zemljama iz regiona što je podržao i Samostalni sindikat. Na sastanku je potvrđeno da je riječ o preduzećima koja su potpisnici Kolektivnog ugovora sa Samostalnim Sindikatom kao reprezentativnim sindikatom, kroz koji se ostvaruje zaštita prava radnika i uslova rada koji garantuju socijalnu stabilnost zajedničkih odnosa.
Predstavnici Sindikata su istakli da je poslovna uspješnost preduzeća najznačajniji preduslov boljeg standarda zaposlenih i daljeg zapošljavanja, te da je neprihvatljiva svaka druga javna podjela osim one koja razdvaja preduzeća na uspješna i neuspješna, na one koja ispunjavaju svoje poslovne i društvene obaveze i ona koja to ne čine, definišući na taj način i vlasnike njihovog kapitala.
Sindikat je podržao članice Privrednika u naporu da se nađu najbolja rješenja za krizu, otvarajući prostor za dijalog koji treba da se proširi i na predstavnike državne uprave kao trećeg, odnosno prvog člana ovog socijalnog partnerstva.
Sindikat očekuje da se znanje i potencijal preduzeća iz Privrednika dodatno angažuje u regionalnoj privrednoj stabilizaciji i kao pozitivan primjer ističe angažman Simpa u preduzeću Kopaonik iz Kuršumlije, koje je inicirala Vlada Srbije, odnosno Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Članovi kluba Privrednik zajedno zapošljavaju preko sto hiljada radnika i značajno utiču na stvaranje društvenog proizvoda Srbije i njenog socijalnog fonda. Tanjug