BEOGRAD, Bolja saradnja poslodavaca i sindikata u Srbiji mogla bi da poveća zaposlenost i zarade, naročito ako sindikati podrže zahtjev poslodavaca da se opterećenja na zarade smanje i da se uvede sistem nelinearnog oporezivanja, kao vrsta progresivne poreske stope, smatraju u Uniji poslodavaca Srbije.
– Time će postići da se smanje opoterećenja poslodavaca, pa će mnogi koji posluju u sivoj zoni legalizovati posao, a istovremeno će se dati prilika onima koji dobro rade, ali ne mogu da motivišu zaposlene, da podignu zarade – kazao je direktor Unije poslodavaca Dragoljub Rajić agenciji povodom Međunarodnog praznika rada, 1. maja.
On smatra da svi treba da budu svjesni da ekonomska kriza koja je uzela maha nije pogodila samo radnike, već i poslodavce.
– Niko ne kaže da je zaposlenima lako, ali svako ko se žali na poslodavce i smatra da je njegov poslodavac loš može za 100 dinara da osnuje firmu i onda da vidi kako je njegovom poslodavcu. Ako je sposobniji on će uspjeti čak i u ovom sistemu koji ne podržava preduzetnički duh – kazao je Rajić.
Kako je dodao, istraživanja su potvrdila da je svaki menadžer firme, od kada je počela kriza, produžio efektivni radni dan za jedan i po sat.
– To znači da su ljudi u privredi morali da mnogo više štede jer duže rade da bi kompenzovali pad prometa – kazao je on. Beta