BOSTON, Južnoafrička Republika je 21 godinu poslije okončanja aparherjda i dalje zemlja sa velikim nejednakostima među stanovništvom.
Najveća ekonomija afričkog kontinteta je vicešampion u svijetu po nejednekasti u dohotku, iza Haitija.
Više od 60 odsto stanovnika Južnoafričke Republike, odnosno oko 31 milion ljudi pripada najsiromašnoj klasi koja živi sa manje od 617 dolara godišnje dok 50 odsto južnoafrikanaca živi ispod granice siromaštva, navodi se u izvještaju konsutantske kuće Boston Konsalting Grup (BCG).
Sa godišnjim bruto domaćim proizvodom (BDP) u 2013. od 366 milijardi dolara, Južnoafrička Republika je druga zemlja po bogatsvu u Africi i 34. u svijetu, prenosi AFP.
Ovakva disproporcija posljedica je loše preraspodjele bogastva.
Južnoafrička Republika se nalazi na 138. mjestu od ukupno 149. zemalja na listi napravljenoj na osnovu indeksa Seda koji mjeri stepen preraspodjele bogatstva, vodeći računa prije svega o platama, ekonomskoj stabilnosti, jednakosti među zaposlenima, mogućnosti školovanja i zapošljavanja.
U ovoj afričkoj zemlji nezaposlenost je 2013. iznosila čak 25 odsto.
Ali i ona je nejednako zastupljena i u zavisnosti je od kvalifikacija. Među visokoobrazovnim profilima, ona iznosi od dvadest pet odsto dok među nestručnim kadrom bez završene mature ona se kreće od 50 do 70 odsto.
Južnoafrička Republika je na posljednjem 144. mjestu u pogledu kvaliteta obrazovanja u pogledu prirodnih nauka i matematike.
Predsjednik Jakob Zuma, član afričkog nacionalnog kongresa (ANC) partije na vlasti već 20 godina, obećao je radikalnu “socio-ekonomsku” transformaciju 2014. kao odgovor na kritike da vlasti nije dovoljno uradila kako bi omogućila da većina Južnoafrikanaca izađe iz bijede kolonizacije i aparhejda. Tanjug