TAJPEJ, Tajvanska grupacija Fokskon uzdrmana nizom samoubistava zaposlenih u njenim fabrikama u Kini povećaće radničke plate za 30 odsto, što je više od planiranog.
Kompanija koja proizvodi elektronske uređaje za Epl, Del, IBM i druge velike kompanije, kaže da će plate biti povećane odmah u svim njenim fabrikama širom Kine.
U pogonima te kompanije u južnoj Kini deset radnika je ove godine izvršlo samoubistvo, a troje pokušalo. Većina samoubica je skočila sa krova.
Predstavnici radnika optužuju Fokskon zbog strogosti rukovodilaca, izuzetno brzih proizvodnih traka i prinudnog prekovremenog rada, što kompanija negira.
Osnovna mjesečna plata u kineskim fabrikama Fokskona sada je oko 900 juana (130 dolara). Plate kineskih radnika rastu posljednjih godina, kažu analitičari, ali u poređenju sa skokom cijena ostaju veoma male.
Svjetski proizvođači koji se oslanjaju na jeftinu kinesku radnu snagu sada se muče da privuku i zadrže mlade radnike koji pokazuju da su manje voljni nego ranije generacije da se pomire sa bjednim radnim okruženjem i jadnim platama.
Kina, inače, zabranjuje nezvanično radničko organizovanje koje je ograničeno na državni Svekineski savez sindikata i organizacije komunističke partije u preduzećima. Ipak, posljednjih godina vlast sve više toleriše sporadične, mirne proteste nezadovoljnih radnika.
Tako je trenutno u toku i štrajk radnika Honde. Ta kompanija je saopštila da su radnici koji štrajkuju u fabrikama japanskog proizvođača automobila u južnoj Kini prihvatili povećanje plata od 24 odsto, ali predstavnici sindikata apeluju na radnike da traže veća povećanje zarada.
Štrajk u Hondinoj fabrici autodijelova doveo je do manjka mjenjača i dijelova za motore što je primoralo Hondu da prošle sedmice prekine proizvodnju u svoje četiri fabrike u Kini. Štrajk je odraz širenja sve većeg nezadovoljstva među kineskim radnicima koji su slabo plaćeni i rade pod teškim uslovima.
Predstavnik Honde u Tokiju, Jasuko Macura, kaže da su se “gotovo svi” kineski radnici složili sa povećanjem početnih plata od oko 24 procenta na 1.910 juana (280 dolara) mjesečno. Kompanija kaže da, uz posredovanje kineskih vlasti, i dalje pregovara sa preostalim radnicima koji štrajkuju. Beta