BANJALUKA, Na plate zaposlenih u Gradskoj razvojnoj agenciji potrošiće se oko 600.000 maraka, što su i najveći rashodi u 2013. godini, od ukupnog budžeta u iznosu od 982.000 KM.
Interesantno je da su CIDEA povećani troškovi za plate zaposlenih i to za 38.000 KM u odnosu na 2012., kao i rashodi za bruto naknade troškova i ostalih ličnih primanja zaposlenih, za 20.000 maraka.
U svrhu “nepomenuti rashodi” obezbijeđeno je 45.000 KM.
– Ova stavka se odnosi na bruto naknade za članove Upravnog odbora, stručna usavršavanja zaposlenih, plaćanje obaveza na osnovu zakonskih propisa, doprinos za profesionalnu rehabilitaciju invalida kao i registraciju službenih vozila. Planiran je novac za prijem određenog broja novih radnika, shodno razvoju prve faze projekta Tehnološkog biznis parka – ističe rukovodilac Odsjeka za opšte, pravne i finansijske poslove Biljana Popović.
Da se novac u ovoj agenciji rasipao, dokazuju i poređenja drugih troškova. Samo za režijski materijal lani je potrošeno 30.000 KM. Za stručne usluge, planirani rashodi su bili 75.000, a sada su 35.000 maraka. Za izradu studija, elaborata i projektne dokumentacije potrošeno je čak više od 80.000 KM, a u 2013. za ove potrebe je namijenjeno 25.000 maraka.
Kao najbitniji ovogodišnji projekat navodi se nastavak na realizaciji Tehnološkog biznis parka. Odbornik NDS-a u Skupštini grada Milenko Jaćimović smatra da je “suludo što CIDEA najveći dio budžeta troši na plate zaposlenih”.
– Zamjeramo im što se u 2012. godini Upravni odbor sastao samo šest puta, a dobili su 100.000 maraka. Što se tiče pola miliona maraka koliko je utrošeno za subvencionisanje, niko ne zna gdje su sredstva otišla, jer to u izvještaju nigdje ne piše – kategoričan je Jaćimović.
Ni odbornici SNSD-a nisu zadovoljniji radom CIDEA.
– Trebalo bi tu da se uvede malo reda. Ako sadašnji rukovodioci ne znaju da rade posao, mora se izabrati novo rukovodstvo kako bi bio riješen problem nezaposlenosti u našem okruženju – smatra odbornik Dušan Čajić.
Subvencije
Sa pola miliona maraka subvencija, umjesto ove agencije, raspolagaće Odjeljenje za privredu i to za zapošljavanje i razvoj malih i srednjih preduzeća, dok je za samozapošljavanje namijenjeno 260.000 maraka.
Međutim, za četiri mjeseca nije učinjeno ništa na realizaciji ideje, a broj nezaposlenih je svakim danom sve veći. Glas Srpske