FIRMAMA BLOKIRANO VIŠE OD 60 HILJADA ŽIRO-RAČUNA
BANJALUKA, Za samo četiri mjeseca ove godine broj blokiranih žiro- računa preduzeća u Bosni i Hercegovini povećan je za oko 2.500, podaci su koje je CAPITAL dobio iz Centralne banke BiH. U aprilu je u BiH bilo blokirano 61.891 žiro-računa pravnih lica, dok je na početku godine taj broj bio znatno manji, preciznije 59.122.
Ovaj ubrzani trend rasta blokiranih firmi, prema mišljenju ekonomskih analitičara, glavni je pokazatelj nelikvidnosti i generalno lošeg stanja u privredi.
U Centralnoj banci BiH su istakli da je u prvoj polovini aprila ove godine na nivou BiH evidentirano ukupno 536.299 žiro-računa, od čega je blokirano 61.891 i ugašeno 254.186. Samo je 220.222 žiro računa preduzeća u ovom trenutku aktivno na nivou BiH.
Svi ovi podaci upućuju na sve lošije stanje u domaćim preduzećima, ali i potvrđuju sumorne prognoze ekonomista o sunovratu krhke BH privrede.
Ekonomista SWOT-a Miloš Todorović kaže za CAPITAL da je broj firmi koje imaju blokirane račune izuzetno visok, što potvrđuje činjenica da je kompanijama sve teže poslovati u ovakvom poslovnom ambijentu.
“Iako uzroci blokiranja računa mogu biti različiti, ipak činjenica je da se veliki dio odnosi na nelikvidnost privrede koja dovodi do lančanih problema. Svako svakom duguje i jedna firma vuče drugu u dug. Međutim, treba imati na umu da blokirani žiro-račun znači da preduzeće ima i veliki dug prema Poreskoj upravi. To znači da su i firme u sve goroj situaciji jer ne mogu da ispoštuju dobavljače, a ni obaveze prema državi, pa zapadaju u sve veću dubiozu. Bez pokretanja ekonomske aktivnosti i stvaranja nove vrijednosti problem nelikvidnosti se ne može riješiti”, zaključuje Todorović.
I u Uniji udruženja poslodavaca RS mišljenja su da je broj od skoro 60.000 blokiranih žiro računa u BiH direktan pokazatelj katastrofalne situacije u privredi i znak da će se teret krize teško iznijeti. Veliki problem su, smatraju u Uniji, unutrašnja dugovanja i nelikvidnost preduzeća.
“Zbog toga danas firme rade, ali ne mogu da izmiruju svoje obaveze. Neke firme ne mogu da naplate svoja potraživanja, dok druge ne mogu da servisiraju svoje obaveze jer ih guši nelojalna konkurencija. Situacija je kritična jer nema proizvodnih firmi koje će donositi novu vrijednost. Zbog toga će, čini mi se, morati da se radi više, sa manje ljudi i malim platama, sve dok se ne iznese teret krize. A u ovakvoj situaciji teško da možemo uopšte pričati o funkcionisanju privrede. Jednostavno, ako nema keša samo mjesec dana je dovoljno da preduzeće zapadne u veliki problem, naročito one firme koje imaju veći broj radnika“, poručuje za CAPITAL predsjednik Unije udruženja poslodavaca Predrag Zgonjanin.
U januaru ove godine, preduzeća u BiH imala su ukupno 59.122 blokirana računa, dok su 249.943 računa ugašena.
U poređenju sa ranijim periodom, evidentno je da je za 16 mjeseci broj blokiranih računa u BiH povećan za oko 3.500.
Prema podacima Centralne banke BiH na kraju 2011. godine postojala su 496.962 računa, od čega 53.354 blokirana.
Jelena Despotović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
NEMOZE PRIVREDA I FIRME IZRANIT TOLIKI BROJ BUDJETSKI NERADNIKA SA TOLIKO VISOKIM NJIHOVIM PLATAMA I JOS STRAJKUJU.