OSLO, Samo trećina evropskog elektroničkog otpada je pravilno zbrinuta i reciklirana, a veliki broj odbačenih mobilnih telefona, računara i televizora završi na ilegalnim otpadima, pokazala je studija Ujedinjenih naroda (UN) i INTERPOL-a.
Švedska i Norveška nalaze se na vrhu liste zemalja koje pravilno zbrinjavaju EE otpad i u tim zemljama se 85 odsto elektroničkog i električnog otpada reciklira, dok su na začelju tabele Rumunija, Španija i Kipar sa svega 20 odsto.
Zbog opasnih supstanci koje su sadržane u električnim i elektroničkim uređajima kao što su toksični metali, npr. berilij, kadmij, olovo, živa… EE otpad je klasifikovan kao opasni otpad i ne smije završiti u komunalnom otpadu, te se mora skupljati odvojeno od ostalog otpada.
Studija je pokazala kako se većina ilegalne trgovine EE otpadom odvija na ‘susjednim vratima’, a ne u dalekim afričkim zemljama kao što se do sada mislilo.
“Većina ilegalne e-trgovine se odvija kod nas, vrata do. Problem je i nesavjesnih ljudi. Nesavjesnost se događa svugdje. U Evropi ima i dosta krađa elektroničkog otpada,” kazao je Jaco Huisman naučni kordinator projekta.
Dodao je kako je 2012. u Evropi reciklirano svega 3,3 miliona tona od 9,5 miliona tona EE otpada. Zbog krađe vrijednih komponenti iz EE otpada Evropa godišnje izgubi oko 1,7 milijardi evra.
“Problem je i što potrošači ne znaju gdje pronaći centre za zbrinjavanje EE otpada,” dodao je Huisamn. Hina