BANJALUKA, Većina stanovnika i posjetilaca Srpske vikendom nema gdje da zamijeni novac, jer mjenjačnice postoje u samo šest opština.
Vlasnici postojećih mjenjačnica, kojih u RS ima 14, kažu da je potreba za osnivanjem mjenjačnica sve veća, jer banke, osim toga što ne rade vikendom, ne trguju mnogim valutama, te mnogi i radnim danima nemaju gdje da zamijene novac.
– Osim toga, tržni centri i drugi prodajni i ugostiteljski objekti u Srpskoj, osim konvertibilnih maraka, ne primaju novac u drugoj valuti, te je i zbog toga potreba za mjenjačnicama velika. Posjetioci uglavnom dolaze vikendom kada banke ne rade – istakao je vlasnik dviju mjenjačnica novca na području RS Milenko Borković.
U Ministarstvu finansija RS potvrdili su da mjenjačke poslove u Srpskoj trenutno obavlja 13 preduzetnika na 14 mjenjačkih mjesta.
– Preduzetnici koji sa bankom imaju zaključen ugovor o obavljanju mjenjačkih poslova i koji imaju ovlašćenje Ministarstva finansija RS, ove poslove obavljaju u Banjaluci, Gradišci, Doboju, Prijedoru, Šamcu i Donjem Žabaru – naveli su u Ministarstvu finansija RS.
Naglasili su da mjenjačke poslove mogu obavljati pravna lica i preduzetnici koji sa bankom imaju zaključen ugovor o obavljanju mjenjačkih poslova, koji su registrovani za obavljanje ovih poslova i imaju ovlašćenje Ministarstva finansija RS.
– Preduzetnik zahtjev za dobijanje ovlašćenja za obavljanje mjenjačkih poslova podnosi Ministarstvu finansija putem banke – istakli su u Ministarstvu finansija RS.
Valute
U mjenjačnicama u Srpskoj kažu da stanovnici i turisti najviše mijenjaju evro u marke, a potom kune, dinare, švajcarske franke i danske krune. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hm. Članak vrvi kontradikcijama. Na prvom mjestu se kaže da banke ne trguju mnogim valutama, a na kraju saznajemo da ovlašteni mjenjači svoj posao mogu da rade samo na osnovu ugovora s bankama. Zatim se tvrdi da prodajna mjesta (trgovci,ugostitelji) ne primaju stranu valutu, kao da to ne žele, a u stvari su pod zabranom i prijetnjom kazne od 500-5000 KM.
Da je potreba za osnivanjem mjenjačnica sve veća, već bi ih bilo mnogo više. Ovako su popunjena samo frekventnija mjesta koja mogu donijeti neki minimum zarade. Limit marže ne EUR od 1% koji je opravdano propisan od CBBH ili se sistematski krši ili mjenjači rade sa gubitkom.