BEOGRAD, Parametar za subvencije u poljoprivredi ne treba da bude površina obradivog zemljišta, već prinos sa tog zemljišta, naglasio je predsjednik Srbije Boris Tadić.
I stručnjaci smatraju da bi ovakav model davanja u agraru značio veću proizvodnju i izvoz, kao i da bi korist umjesto zakupaca imali proizvođači.
Kako je istakao predsjednik Tadić, u prošlosti je bilo i dobrih i loših poteza u agraru, ali u budućnosti ne smiju da se propuštaju šanse u poljoprivredi.
– Država je nažalost siromašna, ali daje ono što može. Ponekad novac iz subvencija po hektaru dođe i do onih koji to nisu zaslužili i nisu u funkciji proizvodnje i podsticaja razvoja poljoprivrede – rekao je Drago Cvijanović, direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede. – Treba stimulisati proizvodnju koja je konkurentna i ima odličnu produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost, i to u onim područjima koja imaju komparativne prednosti u odnosu na okruženje.
Živojin Ostojić, član Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika u Novom Sadu, ocjenjuje da je davanje po kilogramu „prava stvar“ koja će omogućiti veću proizvodnju, jer od subvencije po hektaru korist imaju zakupci zemljišta, a ne poljoprivrednici.
– Mora se napraviti razlika u pogledu kvaliteta zemljišta ukoliko se ide na subvencije prema visini prinosa – smatra Miladin Ševarlić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu. – To bi povećalo raslojavanje poljoprivrednih proizvođača i regionalne razlike koje će uticati na neodrživost proizvodnje u pojedinim regijama.
Ševarlić kaže i da bi bilo apsurdno davati isti iznos subvencija prema visini prinosa za zemljište oranica prve klase i oranice osme klase.
– To je jako osjetljivo pitanje. Dugoročno, orijentacija treba da bude da se vide ekonomski efekti dotacije države – konstatuje Ševarlić. Novosti