BANJALUKA, Domaća preduzeća, izvoznici iz Srpske i cijele BiH, naročito oni sa kraćom izvozničkom tradicijom u oblasti prehrambene industrije, tokom ulaska Hrvatske u Evropsku uniju već od početka 2013. godine, mogla bi se suočiti sa problemom plasmana svoje robe na tržište ove susjedne zemlje.
Razlog, prije svega, nedostatak odgovarajućih međunarodnih sertifikata o kvalitetu proizvoda.
Direktorka Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić kaže da bi najveći problem za izvoznike iz BiH mogao biti nedovoljan broj međunarodno akreditovanih laboratorija u BiH, u kojima bi se analizirao kvalitet proizvoda prema međunarodnim standardima i dodjeljivali im se potrebni sertifikati. Ona ističe da i određeni domaći proizvodi, sa sertifikatima koje trenutno posjeduju, neće moći da se izvoze u Hrvatsku, ukoliko se ne obezbjedi dodatna akreditacija pojedinih laboratorija.
Ristićeva je naglasila da je problem i to što postoje samo dva zvanična granična prelaza u BiH (Gradiška – RS i Metković – FBiH) preko kojih se može izvoziti roba, prije svega animalnog i fitosanitarnog porijekla u Hrvatsku (poljoprivredni proizvodi).
– S jedne strane, na nivou države moramo učiniti sve da otklonimo smetnje u roku koji je pred nama, a s druge strane da se pregovara o produženju tog roka. Kritičan datum je već 1. januar naredne godine, iako Hrvatska ulazi u EU 1. jula 2013. – istakla je Ristićeva.
Ona je dodala da u proteklih nekoliko dana Ministarstvo spoljne trgovine BiH, nadležne institucije BiH i određena entitetska resorna ministarstva, nastoje da nađu rješenje, kako se ne bi blokirao izvoz proizvoda iz BiH u Hrvatsku. Iz Srpske se, kaže ona, izvozi značajna količina mlijeka i mliječnih proizvoda u Hrvatsku i zbog toga se u narednom periodu moraju otkloniti sve prepreke, kad su posredi neophodni sertifikati za ove proizvode.
U određenim kompanijama u Srpskoj, koje su već duže vrijeme izvozno orijentisane, ističu da su međunarodno priznati sertifikati o kvalitetu proizvoda uslov za plasman robe na tržište EU, ali i na ostala tržišta.
Miroslav Turušek, direktor fabrike keksa “Mira” iz Prijedora, koja se nalazi u koncernu “Kraš” Zagreb, istakao je da će “Mira” sa ulaskom Hrvatske u EU, čak i uspješnije poslovati i da se može desiti da se dobar dio proizvodnje iz “Kraša” u Zagrebu premjesti u “Miru”.
– Nećemo imati problema oko pribavljanja neophodnih međunarodnih sertifikata o kvalitetu, jer sve svoje sirovine, proizvode i ambalažu ispitujemo u “Krašovim”, već akreditovanim laboratorijama – istakao je Turušek, i naglasio da oko 82 odsto svojih proizvoda “Mira” izvozi, i to u zemlje okruženja, Zapadne Evrope, SAD, Kanade, a ove godine počeli su sa izvozom i na tržište Saudijske Arabije i Švedske.
Milorad Janjetović, direktor preduzeća “Tamarisa” (hortikulutra, sadnice) iz Laktaša istakao je da svaki ozbiljni proizvođač mora da obezbjedi potrebne međunarodne sertifikate o kvalitetu.
– “Tamaris” posjeduje tri međunarodna sertifikata. Bez njih se ne može plasirati proizvod na svjetsko tržište, jer oni su lična karta proizvoda i preduzeća – istakao je Janjetović.
Prilagoditi zakone EU
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je nedavno u Mostaru da se nada da će BiH prilagoditi zakonsku regulativu i omogućiti privrednicima da i dalje nastupaju na tržište Hrvatske koja će uskoro ući u EU. Navodeći da se u Srpskoj ulazak Hrvatske u EU doživljava kao uspjeh cijelog regiona, Džombić je istakao da evropski put BiH i Srpske nema alternativu i da je bitno da se uzmu najbolje prakse svih zemalja koje su već ispunile uslove, a posebno Hrvatske, kako se ne bi “gubila energija tamo gdje ne treba”.
Ratari na gubitku
Poljoprivrednici iz BiH su u velikom strahu, jer, kako navode, teško će uspjeti da od naredne godine plasiraju svoje proizvode u Hrvatsku, čime bi mogli ostati bez ukupne zarade od 5,5 miliona KM. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić rekao je ranije da će već ove godine najmanje 95 odsto poljoprivrednika odustati od izvoza voća i povrća, mesa na hrvatsko tržište, jer se već provjerava usklađenost njihovog kvaliteta sa standardima EU. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bice problema oko izvoza u Hrvatsku, to je vec uveliko evidentno, poslijedice cemo tek da vidimo za nepunih godinu dana kada ce uveliko pasti izvoz nasih preduzeca koji je ionako na niskim granama. Nemam teoretske sanse da se pravovremeno prilagodimo novin uslovima poslovanja i zahtijevima koji su pred nas postavljeni. Ovakva sitiuacija uveliko odgovara Hrvatima koji su i do sada pravili barijere za uvoz u lijepu njihovu..