BANJALUKA, Samo jedna banka u Republici Srpskoj isplatila je dividendu za 2009. godinu, a osnovni razlog za to, prema riječima bankara, je smanjenje dobiti banaka.
Prema podacima Banjalučke berze, u 2010. godini u Srpskoj 12 akcionarskih društava isplatilo je dividendu u iznosu od 146,8 miliona KM.
Na berzi ističu da su četiri akcionarska društva sa službenog berzanskog tržišta isplatila dividende u novcu u ukupnoj vrijednosti od 141,2 miliona KM.
– Na slobodnom tržištu dividendu je isplatilo osam akcionarskih društava u iznosu od 5,6 miliona maraka – istakli su na Berzi.
Najveću dividendu u prethodnoj godini isplatio je “Telekom Srpske” u ukupnom iznosu od 127,5 miliona KM, a ova kompanija isplatila je i međudividendu u 2010. godini u iznosu od 55,8 miliona KM. Od banaka, dividendu je prošle godine jedino isplatila NLB Razvojna banka u iznosu od 3,5 miliona KM.
Direktor NLB Razvojne banke Radovan Bajić kaže da preduzeće, da bi isplatilo dividendu, mora imati pozitivan rezultat, a da banke moraju imati i dozvolu Agencije za bankarstvo RS za to.
– Ako Agencija smatra da banka nema dovoljnu kapitalnu adekvatnost, onda ne dozvoljava isplatu dividende i traži da se ostvareni pozitivan rezultat izdvoji u rezerve i povećanje kapitala. S druge strane, i sami akcionari su sada dovoljno oprezni i pokušavaju da jačaju kapitalnu adekvatnost banaka i nemaju nekih povećanih zahtjeva za isplatu dividende – kaže Bajić.
Ključni razlog za malu isplatu dividendi, prema njegovim riječima, ipak je činjenica da banke kao i drugi privredni subjekti ostvaruju sve lošije rezultate, odnosno da ne ostvaruju dobit, pa samim tim nemaju ni mogućnost isplate dividende.
– Mi smo imali pozitivan rezultat, tako da imamo saglasnost Agencije za isplatu dividende, a hoćemo li isplaćivati ove godine, odlučivaće akcionari. Rezultat banke i na kraju 2010. bio je pozitivan, međutim, ne na onom nivou kao što je bio proteklih godina – kazao je Bajić.
Direktor Nove banke Milan Radović istakao je da je ova banka rasporedila dobit iz 2009. godine u kapital i kapitalno jačanje banke.
– Naši akcionari su s ciljem jačanja banke donijeli odluku da se dividenda rasporedi u kapital, tako da smo ostvarili preduslove da se banka dalje razvija i eventualno spriječi neke nepredviđene situacije u smislu negativnih efekata ekonomske krize – istakao je Radović i dodao da je osnovni kapital banke povećan sa 54 na 63 miliona maraka.
Dividende
Pored “Telekoma”, na službenom berzanskom tržištu dividendu su isplatile “HE na Trebišnjici” u iznosu od 6,5 miliona KM, “HE na Drini” u iznosu od 4,4 miliona KM i “HE na Vrbasu” u iznosu od 2,7 miliona KM.
Na slobodnom berzanskom tržištu dividende u 2010. godini isplatili su: “Bobar osiguranje”, “Lutrija RS”, “Medikart” zdravstvena ustanova ambulanta Banjaluka, “Napredak”, “Jahorina osiguranje”, TGT Laktaši, NLB Razvojna banka i “Vitinka” Kozluk. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Eto nam naše privrede, jadna li je a i mi sa njom.
Da nije Telekoma, oporezivanje dividende bi bilo mrtvo slovo na papiru… Postavlja se pitanje šta ako akcionari Telekoma (i drugih profitabilnih, npr. Tržnice BL) odluče da dobit raspodjele emisijom dividendnih akcija? Kako ćete obračunati kapitalnu dobit prodajom tih akcija i ima li je uopšte? Može li se kao nabavna vrijednost uzeti njena nominalna vrijedost, ako ste ih dobili besplatno?? I to su novoemitovane akcije, kao i one koje su dobili vaučeristi, pa ako ste prvi vlasnik, onda i ne možete imati kapitalnu dobit…
Zakonom kojim će se ubuduće oporezivati dividende i kapitalne dobiti, ova i još mnoga druga pitanja nisu riješena.